Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoRegionalna koalicija ima za cilj da zaštiti do 400 kilometara reka širom...

Regionalna koalicija ima za cilj da zaštiti do 400 kilometara reka širom jugoistočne Evrope

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Ujedinjeni za reke, regionalna inicijativa posvećena zaštiti 13 reka širom jugoistočne Evrope, pokrenuta je danas. Dajući prioritet angažovanju lokalnih zajednica, The Nature Conservancy i šest partnera iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije imaju za cilj da očuvaju ekološke, društvene i kulturne vrednosti slatkovodnih ekosistema u regionu uspostavljanjem novih oblasti zaštićenih reka.
Jugoistočna Evropa je dom nekih od poslednjih reka slobodnog toka na kontinentu. Oni su žila kucavica zajednica i ekosistema, obezbeđuju čistu vodu, podržavaju biodiverzitet i održavaju sredstva za život. Nažalost, ovi neprocenjivi resursi su pod sve većom pretnjom od zagađenja, uništavanja staništa, neodrživog razvoja i klimatskih promena.
Ovo je globalni problem sa lokalnim rešenjem: od 1970. godine, 83% populacija
slatkovodnih vrsta i 30% slatkovodnih ekosistema je izgubljeno širom sveta.
„U srcu naše inicijative je uverenje da je angažovanje i osnaživanje lokalnih zajednica u jugoistočnoj Evropi ključno za efikasnu i trajnu zaštitu reka“, kaže Dragana Mileusnić, direktorka programa za jugoistočnu Evropu u The Nature Conservancy. „Sarađujemo sa širokim spektrom zainteresovanih strana, uključujući nevladine organizacije, vlade, preduzeća i lokalne zajednice kako bismo razvili holistička i dugoročna rešenja za zaštitu naših reka.
U koaliciji partnera su Centar za životnu sredinu iz Banjaluke, Udruženje Dinarica i Omladinski klub Novi Val u Bosni i Hercegovini, Ekološko udruženje Rzav u Srbiji, Eko- tim u Crnoj Gori i Eko-svest u Severnoj Makedoniji.
Ujedinjeni za reke aktivno rade na zaštiti 13 reka širom regiona, sa ciljem da inspirišu nove lokalne akcije zaštite reka. Ulažući vreme i trud u naučno istraživanje i razumevanje potreba i mišljenja lokalnih zajednica, inicijativa Ujedinjene za reke nastoji da obezbedi rano i transparentno angažovanje zainteresovanih strana, poštujući jedinstvene ekološke, društvene i kulturne karakteristike svake reke.
Kada se uspostavi zaštita i osigura dobro upravljanje zaštićenim područjima, ovo će biti direktan doprinos nekoliko važnih međunarodnih obaveza, uključujući Zeleni dogovor EU, Zelenu agendu za zapadni Balkan i Globalni okvir za biodiverzitet Kunming- Montreal usvojen u decembra 2022.
Inicijativa Ujedinjeni za reke poziva pojedince, organizacije i zajednice u jugoistočnoj Evropi koji su strastveni u zaštiti reka da se pridruže ovom cilju. Zajedno možemo poboljšati stanje naših reka i zaštititi ove vredne resurse za buduće generacije.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...

Predsednik uprave kompanije Mercedes naglašava strateški značaj srpskih nalazišta litijuma za Evropu

Predsednik uprave kompanije Mercedes, Ola Källenius, istakao je strateški značaj srpskih nalazišta litijuma za Evropu. U intervjuu za Reuters TV u Beogradu, Källenius je naglasio da su rezerve litijuma u ovom regionu među najvećima u Evropi i podvukao nameru...

Srbija uz podršku EU ubrzava projekte električnih vozila i vađenja litijuma, što pokreće lokalne kontroverze

Srbija je na pragu značajne transformacije i spremna je da postane ključni igrač u sektoru električnih vozila (EV) i proizvodnji litijuma. Prošle nedelje, Evropska unija je odobrila plan Srbije za razvoj rudnika litijuma u dolini Jadar, što se očekuje...
error: Content is protected !!