Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoProizvođači automobila nastoje da proizvode EV vozila sa manje retkih zemalja

Proizvođači automobila nastoje da proizvode EV vozila sa manje retkih zemalja

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Veliki proizvođači automobila traže nove načine da naprave motore za električna vozila (EV) koji manje zavise od minerala retkih zemalja.

Kina kontroliše većinu rudarstva i obrade grupe od 17 metala poznatih kao retke zemlje. Ovi minerali se koriste za proizvodnju trajnih magneta. Mnogi stručnjaci smatraju da su trajni magneti najefikasniji način za napajanje električnih vozila.

Ali novi dizajni motora pokazuju da trajni magneti nisu neophodni za proizvodnju komercijalno uspešnog EV. Neki zapadni proizvođači električnih vozila pronalaze nova rešenja za proizvodnju motora koji izbegavaju minerale retkih zemalja.

Supported by

Lider na tržištu električnih vozila Tesla je ranije ove godine najavio da planira da ukloni retke zemlje iz svojih električnih vozila sledeće generacije.

Drugi proizvođači automobila su takođe u procesu istraživanja ili razvoja EV motora koji koriste malo ili nimalo minerala retkih zemalja. To uključuje General Motors, Jaguar Land Rover i BMW.

Nissan kaže da planira da razvije novije motore sa niskim sadržajem retkih zemalja, kao i motore sa trajnim magnetima kojima jednog dana više neće biti potrebni minerali.

Nemački ZF razvio je novu vrstu motora za koju kompanija kaže da je veoma slična veličini i performansama motora sa trajnim magnetima. Ova vrsta motora, poznata kao EESM, koristi električnu energiju za proizvodnju magnetnog polja.

Glavni tehnološki direktor ZF-a, Otmar Šarer, rekao je da je takav razvoj „važan doprinos tome da postanemo malo nezavisniji od Kine“.

ZF je u pregovorima sa američkim, evropskim i kineskim proizvođačima automobila i mogao bi da počne da proizvodi EV modele u roku od dve godine, rekao je Šarer.

Osim što ih uglavnom kontroliše Kina, razvoj retkih zemalja kao posledicu ima otrovni otpad koji može naneti štetu ljudima i životnoj sredini. Problem bi takođe mogao da se reši korišćenjem motora koji ne zavise od minerala retkih zemalja.

„Ako to shvatite kako treba, imate mnogo održiviji proizvod“, rekao je Ben Čizvik. On rukovodi razvojem inženjerskog poslovanja za dizajn pogonskih sistema iz Detroita. Kompanija radi na stvaranju motora bez retkih zemalja sa tri različita proizvođača automobila.

Neke kompanije, poput BMW-a, kažu da su već postigle veliki napredak nakon godina istraživanja.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!