Do sada su bušenja na planini Rogozna otkrila značajne količine zlata, bakra, olova i cinka. „Otkrili smo kalcijum karbonat u Srbiji, to je kao blagoslov. Pre nekoliko dana sam dobio vest o potpuno novom nalazištu zlata pronađenom u jugoistočnoj Srbiji, jednom od najsiromašnijih regiona.“, izjavio je pre više od godinu dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić, što je izazvalo radoznalost o tačnoj lokaciji.
Međutim, i dalje postoje spekulacije o tome gde se tačno nalazi. Od početka meseca, kada su se pojavile prve informacije o projektu na planini Rogozna u Novom Pazaru, gde je otkriveno značajno nalazište zlata, bakra, olova i cinka u pojedinim oblastima, mnogi veruju da bi to moglo biti mesto. Ako je zaista reč o planini Rogozna, to bi moglo da bude drugo otkriveno nalazište posle Čoka Rakite u opštini Žagubica, koje se već smatra jednim od 100 najvećih svetskih nalazišta zlata.
Nije bilo zvanične potvrde ili odgovora vlasti o tome da li planina Rogozna odgovara predsednikovom opisu. Međutim, aktuelni rad na lokaciji ukazuje na značajan napredak.
Na pitanje o specifičnostima projekta, Ministarstvo energetike je istaklo ekonomske koristi otvaranja novih rudnika, kako za regionalni razvoj tako i za nacionalni rast. Svako novo aktiviranje stimuliše srodne industrije i trgovinu. Preliminarne analize sugerišu da na svakog zaposlenog rudara još četiri radnika pronađu posao u sektorima vezanim za rudarstvo. Što se tiče potencijala Rogozne, ministarstvo je potvrdilo da „Zlatna Reka Resources LLC“ sprovodi geološka istraživanja na četiri istražna područja, sa posebnim akcentom na polje Šanac zbog obećavajućih nalazišta zlata, bakra, olova i cinka.
Postoji mogućnost da Vlada Srbije i investitor sklope sporazum o ulaganju koji bi se bavio razvojem infrastrukture, zaštitom životne sredine, preferencijalnim pravima kupovine za domaće prerađivače i fiskalnim beneficijama. Uloga države će prvenstveno biti da prepozna potencijal projekta, s obzirom na njegov strateški značaj i uticaj na životnu sredinu, lokalne zajednice i privredni rast.
Izvor: miningwatch.news