Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoOdrživo upravljanje resursima Srbije kroz preuređenje rudarske politike

Održivo upravljanje resursima Srbije kroz preuređenje rudarske politike

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Kontrast između Srbije i Norveške u pogledu upravljanja resursima je velik. Dok Norveška ima značajan udeo, u rasponu od 27 do 78 odsto, u ukupnoj vrednosti proizvodnje nafte i gasa, tantijeme za rudarstvo u Srbiji se kreću od tri do sedam odsto. Ovo neslaganje naglašava potrebu za revalorizacijom rudarske politike Srbije.

Nedavna tvrdnja Ane Brnabić da bi Srbija mogla da postigne norveški životni standard kroz projekat Jadar daleko je od ostvarivog. U Norveškoj, država zadržava značajan deo prihoda od nafte i gasa kroz ugovore o koncesijama, što je suprotno od sadašnjih aranžmana u Srbiji.

Evidentno je odsustvo čvrstog modela koncesije za istraživanje i eksploataciju rudarstva u Srbiji. Predlozi zakona o koncesijama, koncesionim naknadama i tehničkom nadzoru, podneti Skupštini Srbije pre više od godinu dana, ostaju na čekanju. Ovi zakoni, inspirisani modelom koncesije Hrvatske, mogli bi značajno da unaprede okvir upravljanja resursima u Srbiji.

Supported by

Primena ovih predloženih zakona mogla bi doneti značajne prihode, o čemu svedoče i potencijalni prihodi kompanija poput Zijina i NIS-a. Uz odgovarajuću zakonsku regulativu, lokalne zajednice bi mogle imati značajnu korist, sa izdvajanjima za različite društvene i razvojne inicijative.

Osim pitanja tantijema, rudarski sektor u Srbiji suočava se sa regulatornim prazninama. Zastareli propisi ne uzimaju u obzir minerale u nastajanju kao što su litijum i bor, što ometa njihovu ekstrakciju. Štaviše, vlasništvo privatnih lica nad geološkim podacima predstavlja izazov za efikasno upravljanje resursima.

Istorijski kontekst dodatno komplikuje stvari, jer su prethodne privatizacije davale opsežnu kontrolu nad geološkim podacima privatnim kompanijama. Ovo podriva sposobnost Srbije da iskoristi svoje resurse za održivi razvoj.

Potreba za reformom je očigledna. Srbija mora da usvoji modernu rudarsku politiku koja daje prioritet transparentnosti, pravičnoj podeli prihoda i ekološkoj održivosti. Ako se to ne uradi, rizikuje se rasipanje vrednih resursa nacije.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija i kritične sirovine: Izazovi i perspektive do 2030. godine

Konkurentnost Evropske unije, ciljevi klimatske neutralnosti i sposobnost održavanja zelenih i digitalnih tranzicija usko su povezani s pristupom kritičnim sirovinama (CRMs). Ovi materijali su od suštinskog značaja za širok spektar tehnologija, a njihovo sigurno, otporno i održivo snabdevanje ključni...

Ekološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Ekološki protesti u Srbiji stavljaju u opasnost razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi, koje bi moglo da snabdeva do 17% godišnje potrošnje EU za ovaj mineral, koji je ključan za industriju električnih vozila. Jakob Štausholm, izvršni direktor rudarske kompanije Rio...

Napredak u Wolfsberg litijumskom projektu: Novi planovi i investicije Critical Metals Corp

Kompnija Critical Metals Corp, vodeća kompanija za razvoj rudarskih projekata fokusiranih na kritične metale koji su ključni za elektrifikaciju i tehnologije sledeće generacije, objavila je ažuriranje o napretku svog Wolfsberg litijumskog projekta u Austriji, kao i o razvoju u...
error: Content is protected !!