Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoNorveška odobrava istraživanje eksploatacije morskog dna

Norveška odobrava istraživanje eksploatacije morskog dna

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Norveški parlament je podržao inicijativu za eksploataciju morskog dna u Norveškom moru, a to je među mnogima u Oslu izazvalo zabrinutost za životnu sredinu.

Odluka omogućava istraživanje naslaga na morskom dnu između Norveške i Grenlanda, prvenstveno iznad arktičkog kruga, u oblastima pod nacionalnom jurisdikcijom Norveške. Ova odluka je u skladu sa globalnim porastom potražnje za metalima koji su ključni u proizvodnji baterija za električna vozila.

U početku će se istraživanje fokusirati na prikupljanje podataka o količini metala u morskom dnu i potencijalnim uticajima na vodeni svet. Svako naknadno rudarenje morskog dna u industrijskim razmerama zahtevalo bi odobrenje parlamenta.

Supported by

Norveška se pridružuje listi zemalja, uključujući Japan, Novi Zeland, Namibiju i Kukova ostrva, koje razmatraju ili unapređuju eksploataciju morskog dna. Istovremeno, Međunarodna uprava za morsko dno, agencija pridružena UN-u, izrađuje nacrte propisa koji bi mogli dozvoliti iskopavanje morskog dna u međunarodnim vodama.

Norveška ima za cilj da diverzifikuje svoju ekonomiju usred pada prihoda od naftne industrije. Norveško ministarstvo energetike vidi rudarenje morskog dna kao potencijalnu novu i vitalnu pomorsku industriju.

Međutim, kritičari, uključujući morske biologe i grupe poput Svetske fondacije za divlje životinje, izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih rizika za ekosistem morskog dna zbog nedovoljnog znanja.

izvor: Mugglehead

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!