Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoNorthvolt razvija tehnologiju natrijum-jonskih baterija za smanjenje zavisnosti od kritičnih metala

Northvolt razvija tehnologiju natrijum-jonskih baterija za smanjenje zavisnosti od kritičnih metala

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Northvolt je danas najavio najsavremeniju natrijum-jonsku bateriju, razvijenu za široku primenu isplativih i održivih sistema za skladištenje energije širom sveta. Potvrđena je najbolja gustina energije u ćeliji u klasi od preko 160 wat-časova po kilogramu. Kampus kompanije za istraživanje, razvoj i industrijalizaciju nalazi se u Northvolt Labs-u, u Vesterosu, Švedska.

Northvoltova ćelija je bezbednija, isplativija i održivija od konvencionalnih hemikalija nikla, mangana i kobalta (NMC) ili gvožđe fosfata (LFP) i proizvodi se od minerala kao što su gvožđe i natrijum kojh ima u izobilju na globalnim tržištima. Zasnovan je na anodi od tvrdog ugljenika i katodi na bazi pruske bele i ne sadrži litijum, nikl, kobalt i grafit. Koristeći napredak u dizajnu i proizvodnji baterija, Northvolt planira da bude prvi koji će industrijalizirati baterije na bazi pruske bele boje i plasirati ih na komercijalna tržišta.

Peter Carlsson, izvršni direktor i suosnivač Northvolt-a, komentariše: „Svet je polagao velike nade u natrijum-jon, i veoma mi je drago da kažem da smo razvili tehnologiju koja će omogućiti njenu široku primenu. To je važna prekretnica za tržišnu ponudu kompanije Northvolt, ali ovakva tehnologija baterija je takođe ključna za postizanje globalnih ciljeva održivosti, čineći elektrifikaciju isplativijom, održivijom i pristupačnijom širom sveta.

Supported by

Natrijum-jonska tehnologija, koju su razvili zajedno sa istraživačkim partnerom Altrisom, ima za cilj da obezbedi osnovu za Northvoltova rešenja za skladištenje energije sledeće generacije. Niska cena i bezbednost na visokim temperaturama čine ovu tehnologiju posebno atraktivnom za rešenja za skladištenje energije na tržištima, uključujući Indiju, Bliski istok i Afriku.

Pored toga, tehnologija se može proizvesti od materijala lokalnog porekla, pružajući jedinstven razvoj novih regionalnih proizvodnih kapaciteta baterija potpuno nezavisno od tradicionalnih lanaca vrednosti baterija.

Peter Carlsson zaključuje: „Naša natrijum-jonska tehnologija ima performanse potrebne da bi se omogućilo skladištenje energije sa dužim trajanjem od alternativnih hemijskih baterija, po nižoj ceni, čime se otvaraju novi putevi za korišćenje obnovljivih izvora energije. Potencijal natrijum-jona na ovom tržištu će imati ogroman uticaj u naporu ka globalnoj elektrifikaciji.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!