Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoNastavak borbe za stanovnike Bora usred širenja Zijin Mininga u Srbiji

Nastavak borbe za stanovnike Bora usred širenja Zijin Mininga u Srbiji

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Suzana Jovanović, stanovnica Bora,nije videla poboljšanje kvaliteta života otkako je Zijin Mining Group, kineska državna kompanija, preuzela ogromni kompleks za rudarenje i topljenje bakra 2018. godine. Uprkos obećanju Zijina da će investirati 1,26 milijardi dolara i poboljšati ekološke mere za 63% učešća, Jovanović izveštava o pogoršanju uslova.

Jovanović, koja živi u naselju Sever, opisuje sveprisutnu prašinu i buku od rudarskih operacija, što ozbiljno utiče na njen svakodnevni život i zdravlje. „Prašine ima svuda,“ kaže ona, navodeći kako to utiče na njenu sposobnost da otvori prozore ili izađe napolje. Njena komšinica, 86-godišnja Roksanda Tasić, imala je više operacija i pripisuje svoje zdravstvene probleme decenijama zagađenja od rudarskih aktivnosti.

Situacija se nije poboljšala uprkos Zijinovim obećanjima. U septembru 2023. godine, kompanija je najavila dodatnih 3,8 milijardi dolara investicija, ali se pritužbe i dalje nastavljaju. Kompanija je više puta kažnjavana zbog kršenja ekoloških propisa od preuzimanja. U aprilu 2021. godine, Zijinu je naređeno da obustavi rad zbog nesaglasnosti sa ekološkim standardima i naloženo im je da izgrade postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.

Supported by

Zijinov ekološki učinak izazvao je kritike lokalnih stanovnika i ekoloških grupa, koji optužuju srpske vlasti za zanemarivanje problema zagađenja. Uprkos povećanoj proizvodnji i brzom širenju Zijinovih operacija, koje profitiraju od rasta cena bakra podstaknutog globalnim trendovima energetske tranzicije, mnogi meštani osećaju da su njihovi problemi ignorisani.

Zijinova odbrana i napori

Kao odgovor na zabrinutosti, Zijin tvrdi da je napravio značajna ekološka poboljšanja. Kompanija se poziva na podatke srpske vlade koji pokazuju smanjenje nivoa arsena u vazduhu od 2016-17. do 2023-24. godine. Portparol Zijina pripisuje ova poboljšanja nedavnim investicijama u ekološke tehnologije i napore za čišćenje.

Kompanija tvrdi da je nerealno očekivati brza rešenja za ekološke probleme nakupljane tokom više od jednog veka. Zijin takođe ističe druge izvore zagađenja, kao što su gradske deponije i izduvni gasovi vozila, kao doprinositelje problemima kvaliteta vazduha.

Kako bi poboljšao svoj javni imidž, Zijin je uložio u lokalne sportske, kulturne i obrazovne projekte. Vlada Srbije je pohvalila Zijin za njegovu ulogu u revitalizaciji rudarske industrije i stvaranju radnih mesta, te je investirala preko 500 miliona evra u poboljšanje kvaliteta vazduha na nacionalnom nivou.

Stalne brige i reakcije lokalne zajednice

Uprkos Zijinovim tvrdnjama i vladinim podacima, neki stanovnici Bora ostaju skeptični. Toplica Marjanović, predsednik lokalnog Društva mladih istraživača, nastavlja da prati kvalitet vazduha i izveštava o povećanju nivoa arsena i kadmijuma otkako je nova fabrika počela sa radom u aprilu 2023. godine. On dovodi u pitanje tačnost zvaničnih izveštaja i ističe nove zagađivače uvedene nedavnim promenama u rudarskom procesu.

Stanovnici i lokalni aktivisti nastavljaju da osporavaju prakse rudarske kompanije i pozivaju na veću transparentnost i efikasne mere za rešavanje stalnih ekoloških i zdravstvenih problema.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Rio Tinto u saradnji sa partnerima pokreće projekat niskougljeničnog aluminijuma u Finskoj

Rio Tinto je ušao u partnerstvo sa švedskom investicionom kompanijom Vargas, Mitsubishi i drugim partnerima kako bi istraživali projekat aluminijuma sa niskim emisijama ugljen-dioksida u Finskoj. Kao deo ovog strateškog partnerstva, Rio Tinto će pružiti pristup svojoj tehnologiji za...

Kontroverze oko Rio Tinto projekta litijuma u Jadru

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je definisalo obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za rudarsku komponentu projekta Jadar, rudarske aktivnosti vezane za litijum i bor, koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada zadužena da adresira...

Strateško upravljanje mineralnim resursima Grčke: Izazovi i prilike

Nedavni događaj u Lavriju, organizovan od strane Asocijacije rudarskih preduzeća (SME) povodom obeležavanja stote godišnjice, fokusirao se na strateško upravljanje mineralnim bogatstvima Grčke, kako tokom aktivnog rudarenja, tako i nakon završetka vađenja resursa. Aristotelis Aivaliotis, generalni sekretar za energiju i...
error: Content is protected !!