Evropski proizvođači litijumskih baterija intenziviraju napore da lokalizuju proizvodnju, usklade se sa ciljevima EU i zaštite svoje lance snabdevanja od geopolitičkih turbulencija.
Proizvodnja gotovih baterija predstavlja kamen temeljac za evropsku automobilsku industriju. Smatra se da će tokom naredne decenije biti neophodno približno 50 gigafabrika za proizvodnju električnih baterija i ispunjavanje ciljeva proizvodnje EV.
Ipak, potrebno je da se Evropa transformiše u konkurentno tržište za proizvodnju baterija i električnih vozila. Dok evropski proizvođači automobila uveliko ulažu u vozila bez emisija kako bi bili u skladu sa strogim propisima o neutralnosti ugljenika do 2050. godine, oni zaostaju za svojim kineskim kolegama u izgradnji sveobuhvatnog lanca snabdevanja.
Kineska dominacija u proizvodnji baterija je posledica njenih ranijih poduhvata masovne proizvodnje potrošačke elektronike na baterije i značajnih ulaganja u rudarstvo i preradu retkih zemnih metala.
Endi Palmer, predsednik Inobata, naglašava da Evropa mora da podstakne domaću proizvodnju kako bi se ojačao lanac snabdevanja. Dok Severna Amerika napreduje, sa značajnim ulaganjima u cilju postizanja samodovoljnosti u litijumskim baterijama i električnim vozilima, Evropa tek treba da dostigne taj nivo.
U Evropi se situacija ipak menja sa nekoliko prototipova i fabrika baterija u punom obimu. PoverCo iz Volkswagen grupe osniva gigafabrike u Nemačkoj, Španiji i Kanadi, dok Northvolt snabdeva Volvo i širi svoje prisustvo u Švedskoj i Belgiji. Pored toga, ACC je, uz podršku Stellantis-a, Mercedes-Benz-a i TotalEnergies-a, pokrenuo gigafabriku baterija u Francuskoj.
Drugi igrači, kao što su Samsung SDI i Envision AESC, takođe ulažu u Evropu, dok Nissan proširuje svoju fabriku za proizvodnju električnih vozila u Sanderlendu. Inobat je u Slovačkoj pokrenuo pilot proizvodnju baterijskih ćelija, sa planovima za masovna postrojenja. Gotion High-Tech saradnja sa Inobatom ima za cilj povećanje proizvodnih kapaciteta. Baskuevolt, fokusirajući se na solid-state baterije, unapređuje svoje digitalne procese sa partnerima kao što su Telefonica i Siemens kako bi pojednostavio proizvodnju.
Međutim, i dalje postoje izazovi, uključujući nedostatak evropskih dobavljača opreme za proizvodnju automobilskih baterija. Saradnja Baskuevolt-a sa Schneider Electric-om i Comeki-jem ima za cilj da reši ovaj jaz i ojača evropski lanac snabdevanja baterijama.
Sve u svemu, evropski proizvođači litijumskih baterija nastoje da lokalizuju proizvodnju, obezbede održivost i ublaže geopolitičke rizike kako bi podstakli otpornu i konkurentnu industriju baterija.
Izvor: miningwatch.news