Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoIstraživanje državnih ustupaka Rio Tintu usred javne opozicije eksploataciji litijuma

Istraživanje državnih ustupaka Rio Tintu usred javne opozicije eksploataciji litijuma

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Narativ oko državnih ustupaka rudarskoj kompaniji od 2015. postavlja pitanja, posebno imajući u vidu sklonost vladajuće stranke da krivi prethodne vlade. Predsednica Skupštine Ana Brnabić je sa nestrpljenjem očekivala diskusije o zabrani eksploatacije litijuma, uprkos tome što je njena stranka ranije ignorisala javnu inicijativu koja se bavila istim pitanjem. Očekivalo se da će njene naredne izjave pružiti novu perspektivu umesto da samo ponavljaju stavove vlade.

Brnabić je tvrdila da je prekomerna javna opozicija rudniku u Gornjim Nedeljicama rezultat „poklona“ koje je Rio Tinto doneo Srbiji, implicirajući da trenutna vlada ne samo da zanemaruje javno mnjenje, već i koristi radnje prethodne administracije. Ova logika postavlja sumnju u kredibilitet vlade, posebno u kontekstu mogućih arbitražnih sporova s Rio Tintom.

Takođe se preispituje hronologija, jer je otkriveno da je US Borax, filijala Rio Tinta, dobila dozvolu za istraživanje još 1998. godine. Godine 2006. je izmenjen Zakon o rudarstvu kako bi se prava istraživanja povezana s pravima eksploatacije, pretežno da bi se prilagodili NIS-u i drugim naftnim poljima. Međutim, uprkos tim razvojem, Rio Tinto nije dobio dozvolu za eksploataciju zbog naknadnih promena zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Supported by

Nedavne akcije vlade uključuju kontroverzno vraćanje Prostornog plana za projekat Jadar, nakon odluke Ustavnog suda. Ovaj potez, zajedno sa potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između vlade i Rio Tinta iz 2017. godine, olakšao je napredak kompanije uprkos značajnoj javnoj opoziciji.

Memorandum je istakao investicije Rio Save u istraživanje jadarita, a vlada se obavezala da formira radnu grupu koja će nadgledati projekat Jadar. Međutim, zabrinutosti se javljaju zbog nedostatka transparentnosti u vezi s aktivnostima ove grupe, pojačanih prošlim naporima da se zapisnici zadrže od javnosti.

Zanimljivo je da je, dok se bavila pandemijom COVID-19, vlada prioritetizovala formiranje radne grupe za projekat Jadar. Napori da se ograniči javna informisanost o radu ove grupe su kritikovani, a bivša ministarka rudarstva je navela brige o javnoj sigurnosti kao razlog za zadržavanje dokumentacije.

Ukratko, akcije vlade su ponovo favorizovale Rio Tinto, postavljajući važna pitanja o odgovornosti, javnom poverenju i ravnoteži između ekonomskog razvoja i ekoloških briga.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Protesti protiv Projekta Jadar: SEOS Nastavlja blokade u borbi protiv iskopavanja litijuma

Asocijacija ekoloških organizacija Srbije (SEOS) pokrenula je jednosatne blokade puteva na dve lokacije na zapadu zemlje kao deo svojih kontinuiranih protesta protiv iskopavanja litijuma, prvenstveno usmerenih na Rio Tinto projekat Jadar. Aktivisti su upozorili da bi se masovni protesti...

Ekoloski izazovi i političke tenzije: Budućnost Rio Tinto projekta Jadar u Srbiji

Rio Tinto se suočava sa značajnim izazovima u Srbiji u vezi sa svojim projektom Jadar litijuma, vrednim 2,4 milijarde dolara. Očekuje se da će lokalno veće u Loznici, koje ima oko 20.000 stanovnika, uskoro glasati o tome da li...

Projekat litijuma Jadar suočava se sa preprekama usled novih dešavanja

Prema izveštaju Australian Financial Review (AFR), pre četiri godine najveći kineski proizvođač baterija, Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), bio je spreman da plati milijardu dolara za 50% udelа u projektu litijuma Jadar u Srbiji, koji vodi Rio Tinto....
error: Content is protected !!