Evropska energetska tranzicija oslanja se na elektrifikaciju, koju pokreću čiste tehnologije koje u velikoj meri zavise od metala kategorizovanih kao kritični i strateški sirovinski materijali. Studija JRC-a o predviđanju, koja prognozira potražnju za materijalima do 2050. godine i procenjuje zavisnosti lanca snabdevanja, naglašava imperativ EU da diversifikuje i ojača otporne izvore metala. Preporuke ističu potrebu da Evropa razvije interne kapacitete u rudarstvu, rafinaciji i preradi materijala neophodnih za proizvodnju baterija.
U narednim godinama, potražnja za litijum-jonskim baterijama (LIBs) će naglo porasti, prvenstveno podstaknuta automobilskim sektorom, uz podršku energetskih skladišnih sistema (ESS) koji su ključni za primenu obnovljive energije. U poređenju sa trenutnim zalihama materijala, projektovani su značajni porasti za grafit (45% do 2030, 85% do 2050) i litijum (100% do 2030, potencijalno 170% do 2050). Do 2030. godine, potražnja za kobaltom (Co) za baterije očekuje se da će predstavljati gotovo 60% trenutne globalne ponude, smanjujući se na 40% do 2050. godine zbog prelaska na baterije bogate niklom (izvor: Studija o predviđanju, JRC).
U svetlu geopolitičke nestabilnosti i zavisnosti od dominantnih nacija za kritične minerale, nedavno usvojen Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) zagovara domaće izvore recikliranih metala kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i ranjivosti vezane za jednog dobavljača. Sa jasnim ciljevima za jačanje kapaciteta EU duž lanca vrednosti, CRMA nalaže da do 2030. godine kapaciteti prerade u EU pokrivaju najmanje 40% domaće godišnje potrošnje strateških materijala.
Istraživači iz SINTEF-a istražuju hlorinaciju u rastopljenoj soli za oporavak metala
Istraživači iz SINTEF-a istražuju oporavak litijuma (Li), nikla (Ni) i kobalta (Co) iz sekundarnih sirovina kao što su crna masa, kao i iz primarnih resursa kao što je koncentrat spodumena. Koristeći hlorinaciju u rastopljenoj soli, tim iz SINTEF-a istražuje ovu metodu kao alternativu savremenoj hidrometalurgiji.
Eksperimenti su sprovedeni na tri tipa ulaznih materijala: koncentrat spodumena i dve varijante crne mase (BM). Jedan uzorak BM-a, sa nepoznatom hemijom baterije i prethodnom obradom, dok je drugi uzorak BM-a oporavljen iz NMC materijala prošao kroz predtretman pirolizom.
Istraživači su proučavali termičku ekspanziju i ponašanje topljenja koncentrata spodumena, postižući 100% prinos litijuma koristeći hlor gas u mešavini kalcijum hlorida, natrijum hlorida i kalijum hlorida na 727°C. Eksperimenti na materijalima crne mase ukazali su na najviše prinose hlorinacije iz nekalciniziranog materijala (Li 64%, Co i Ni 22-24%, Cu 83%, Mn 49%) u mešavini litijum hlorida i kalijum hlorida na 470°C.
Ovi nalazi su predstavljeni od strane predstavnika SINTEF-a na Zajedničkom simpozijumu o rastopljenim solima u novembru 2023. godine.
Izvor: miningwatch.news