Greenpeace International je objavio novi izveštaj pod nazivom „Kockanje sa dubokim morem – oni koji se klade na rudarenje Arktika“, u kojem se ističu napori norveške vlade i kompanija da pokrenu rudarenje na dubokim morskim dnom u Arktiku. Istovremeno, aktivisti Greenpeace Nordic-a organizovali su protest protiv kompanije Loke Marine Minerals, norveške firme koja teži da postane najveći proizvođač kontroverznih minerala sa morskog dna.
Haldis Tjeldflaat Helle, aktivistkinja Greenpeace Nordic-a, kritikovala je Loke Marine Minerals zbog ignorisanja upozorenja naučnika i civilnog društva. „Ne možemo dozvoliti da ova opasna industrija, bez društvene dozvole, prisiljava vlade da dozvole uništavanje nekih od najnetaknutijih ekosistema na planeti. Ovde smo da pojačamo glasove miliona ljudi koji se protive rudarenju na dubokom morskom dnu“, izjavila je ona. Helle je ukazala na ironiju u tome što je Loke nazvan po prevarnom nordijskom bogu, naglašavajući potrebu za zaštitom zdravlja okeana.
U kreativnom činu protesta, aktivisti Greenpeace Nordic-a posetili su sedište kompanije Loke u Stavangeru sa ogromnom naduvanom roze hobotnicom i „slot mašinom za kockanje sa dubokim morem“, zamenivši logo kompanije sa „Loke – ponovo pravi trikove.“
Glumac Gustaf Skarsgård, ambasador Greenpeace-a, pridružio se protestu sa svojim bratom Valterom Skarsgårdom. Izrazio je zabrinutost zbog krize sa kojom se suočavaju okeani usled klimatskih promena, prekomernog ribolova i zagađenja. „Rudarenje na dubokom morskom dnu donelo bi uništenje u jedan od poslednjih ekosistema zaštićenih od ljudske eksploatacije. Moramo ulagati u razumevanje i zaštitu ovih ekosistema umesto da ih uništavamo“, rekao je on.
U martu 2023. godine, Loke je kupio UK Seabed Resources, podružnicu Lockheed Martin-a, koja je uključivala dozvole za istraživanje dubokomorskog rudarenja u Klipertonskoj zoni u Tihom okeanu. Loke takođe traži dozvole za eksploataciju u oblastima koje je norveška vlada otvorila za rudarenje u Arktiku, posebno ciljajući manganove kore koje se formiraju milionima godina.
Inicijativa je naišla na protivljenje autohtonih zajednica, posebno u Pacifiku, kao i Saveta Saami i Inuitskog cirkumpolarnog saveta Grenlanda. Brojne ekološke grupe i naučnici, zajedno sa velikim kompanijama poput Google-a, Apple-a i BMW-a, pozvali su na zabranu ili pauzu u rudarenju na dubokom morskom dnu, dodatno naglašavajući široko rasprostranjeno protivljenje ovoj praksi.