Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoGrafit kao strateška sirovina u oktretanju Evrope ka elektrifikaciji

Grafit kao strateška sirovina u oktretanju Evrope ka elektrifikaciji

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Zakon Evropske komisije o kritičnim sirovinama (CRMA) zadržao je grafit na svojoj listi strateških sirovina, ističući njegov značaj u kontekstu okretanja ka elektrifikaciji. Uključivanje grafita, prirodnog i sintetičkog, pozdravili su zainteresovani akteri u industriji, prepoznajući njegovu ključnu ulogu u različitim primenama, posebno u tehnologiji baterija.

Međutim, dodata je odredba za ponovnu procenu strateškog značaja sintetičkog grafita nakon tri godine. Ovaj dodatak izazvao je zabrinutost kod nekih tržišnih analitičara, posebno imajući u vidu protivljenje unutar EU da se inicijalno doda sintetički grafit na listu. Uprkos tome, postoji skepticizam u pogledu potencijalnog uklanjanja sintetičkog grafita s obzirom na njegovu značajnu potrošnju u baterijama i elektrodama.

Dominacija Kine u lancu snabdevanja anodnim materijalom za baterije predstavlja zabrinutost, pri čemu je Kina trenutno najveći izvoznik u ovom sektoru. Iz tog razloga je veoma važno za EU ​​da razvije otporan i raznolik lanac snabdevanja za grafit, što zahteva jasne regulatorne okvire i moguće dalje ulaganje u domaću proizvodnju.

Supported by

Recikliranje grafita je oblast koja se razvija, sa naporima da se razviju procesi za ekstrakciju grafita iz baterija za ponovnu upotrebu. Iako je postignut napredak, komercijalna održivost ostaje ključna stvar, što ukazuje da su potrebna dalja istraživanja i razvoj u ovoj oblasti.

Sve u svemu, strateški značaj grafita, prirodnog i sintetičkog, u različitim industrijama, uključujući električna vozila, proizvodnju čelika i tehnologije obnovljivih izvora energije, naglašava potrebu za snažnim strategijama kako bi se osigurao održiv i siguran lanac snabdevanja unutar EU.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!