Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoGradonačelnik Brčko distrikta : Crveno svetlo za istraživanje litijuma u Bosni i...

Gradonačelnik Brčko distrikta : Crveno svetlo za istraživanje litijuma u Bosni i Hercegovini

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Istraživanja i eksploatacije litijuma na području Brčko distrikta u BiH neće biti, rekao je gradonačelnik Zijad Nišić.

Istraživanje i potencijalna eksploatacija litijuma su dugo bili glavni problem u susednoj Srbiji. U poslednje vreme ta tema dobija na značaju i u BiH. Projekat Jadar kompanije Rio Tinto u Srbiji prekinut je pre dve godine, ali samo formalno. Proteklih nedelja bilo je spekulacija da bi se moglo nastaviti sa tim.

U BiH, investitori su iskazali interesovanje za istraživanje na nekoliko lokacija, uključujući Ugljevik, Lopare i Zvornik, nedaleko od Jadra odmah preko granice.

Supported by

Gradonačelnik Zijad Nišić demantovao je tvrdnje u medijima da je Brčko distrikt pristao da dozvoli istraživanje litijuma, saopšteno je iz lokalne uprave. Pojavili su se nakon što su se on i glavni koordinator Vlade Distrikta Željko Antić sastali sa predstavnicima kanadske kompanije za istraživanje rudarstva EMX Royalty Corp. Ona ima podružnicu u Srbiji -Magma Resources.

Okrug nije odobrio nikakvo istraživanje ili rudarenje litijuma

Nišić je naglasio da Brčko distrikt nije odobrio nikakva istraživanja i eksploataciju litijuma niti bilo koje druge minerale.

On je rekao da su lokalne vlasti na sastanku odmah isključile takvu mogućnost i dodao da je razgovarano o drugim mineralima, pre svega uglju.

Prema rečima gradonačelnika, litijum je štetan po zdravlje i životnu sredinu. Lokalna vlast je kategorična da se istraživanje i eksploatacija litijuma ili drugih minerala neće vršiti u Brčko distriktu, dodao je on.

Litijum je štetan po zdravlje i životnu sredinu

Prema njegovim rečima, najveći proizvođači litijuma posluju u pustinji u Čileu, ali je dokazano da ta aktivnost zahteva ogromne vodne resurse, što dovodi do deficita vode za piće i zagađenja vodnih resursa.

Stoga je inicijativa za  istraživanje i eksploataciju litijuma apsolutno isključena zbog potencijalnog štetnog uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi, naglasio je on.

Nišić je rekao da je slično u Srbiji, gde je Rio Tinto bio primoran da prekine svoj projekat nakon protesta građana, kao i u Loparama i Bijeljini u BiH.

Brčko distrikt će, prema njegovim rečima, nastaviti da prati situaciju i donosi odluke u skladu sa najvišim standardima zaštite građana i životne sredine.

Izvor : Balkan Green Energy News

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!