Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEvropski čelik je strateški važan za klimatske ciljeve EU

Evropski čelik je strateški važan za klimatske ciljeve EU

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Davanje prioriteta čeliku proizvedenom u Evropi povećalo bi održivost lanaca vrednosti čiste tehnologije u EU. Ovo je mišljenje Aksela Egerta, generalnog direktora Evropskog udruženja za čelik (EUROFER).

On napominje da bi razgovor trebalo da bude fokusiran, između ostalog, na ono što je potrebno za izgradnju čistog lanca snabdevanja energijom u EU.

„Čelik je, bukvalno, temelj Evrope. Da bi se osiguralo da EU postigne svoje ambiciozne klimatske ciljeve u okviru Zelenog dogovora i da ostane prosperitetna i nezavisna, čelik koji podržava evropski rast mora „doći iznutra“ – i biti proizveden u Evropi“, rekao je Egert.

Supported by

Evropska industrija čelika utire put ka ekonomiji bez ugljenika sa više od 60 projekata dekarbonizacije. Pored toga, reč je o prvim revolucionarnim tehnologijama koje će biti implementirane u industrijskim razmerama već 2025. i 2026. Ukoliko budu uspešno sprovedeni u Evropi, ovi projekti će doneti dvostruku korist stvaranjem potražnje za čistim vodonikom i električnom energijom, kao i snabdevanje zelenim čelikom potrebnim za izgradnju vetroturbina, električnih automobila, modernih zgrada i infrastrukture.

„Međutim, ova uspešna tranzicija ne može – i ne treba – da se uzima zdravo za gotovo. Troškovi proizvodnje čeličana iz EU postaju sve nekonkurentniji u poređenju sa onima u trećim zemljama, gde su troškovi energije 2-4 puta niži nego u EU. Globalni višak kapaciteta, često podstaknut državnim subvencijama, dovodi do nepoštenih trgovinskih praksi koje potkopavaju ekonomsku otpornost potrebnu za ulaganje u dekarbonizaciju“, upozorava Egert.

On objašnjava da je samo u poslednjoj deceniji Evropa izgubila 26 miliona tona kapaciteta za proizvodnju čelika i četvrtinu radne snage. EU je tako postala neto uvoznik jeftinijeg čelika sa više ugljenika iz Kine i drugih zemalja. U stvari, uvoz iz EU je dostigao istorijski rekord od 28% tržišnog udela.

Sada EU mora da promeni kurs, kaže Aksel Egert. Blok se suočava sa faktorima koji menjaju igru – geopolitičkom neizvesnošću i gubitkom konkurentske prednosti u odnosu na SAD, Kinu i druge. Globalna trka za čistom tehnologijom je novi motor evropskog prosperiteta i EU mora da je predvodi.

Industrije čelika i druge industrije potrebne za stvaranje lanaca vrednosti čiste tehnologije moraju biti u centru pažnje EU. Kreatori politike EU, kaže Eggert, treba da se fokusiraju na pet prioritetnih oblasti, kao što je navedeno u Evropskom manifestu industrije čelika (industrijska politika, energija, trgovina, sirovine i veštine). Kako je ranije izvestio GMK Centar, prema prognozama EUROFER-a, potražnja za čelikom u EU će 2023. godine pasti za 5,3% g/g. U 2024. cifra će porasti za 7,6%, ali će se suočiti sa geopolitičkom nepredvidljivošću i ekonomskom neizvesnošću

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!