Evropska zelena partija izrazila je solidarnost sa demonstrantima protiv rudarenja litijuma u Srbiji, uoči debate u Narodnoj skupštini o eksploataciji litijuma zakazane za sledeću nedelju. U saopštenju objavljenom danas, Evropski zeleni su istakli da su desetine hiljada građana Srbije ovog leta protestovale u pedeset gradova protiv odluke Vlade da dozvoli kompaniji Rio Tinto da eksploatiše litijum u dolini Jadra.
Dolina Jadra, gusto naseljena ruralna oblast u zapadnoj Srbiji, poznata je po plodnom poljoprivrednom zemljištu i značajnim podzemnim vodenim resursima. Evropski zeleni kritikovali su ovaj projekat, navodeći da bi koristi prvenstveno išle kompaniji Rio Tinto, dok bi ostale ozbiljne ekološke i društvene štete.
Vanredna sednica Narodne skupštine Srbije sledeće nedelje održava se na zahtev opozicije, gde je 86 narodnih poslanika iz različitih stranaka predložilo nacrt zakona kojim bi se zabranila eksploatacija litijuma. Međutim, predstavnici vladajuće većine već su izrazili protivljenje ovom zakonu, sugerišući da on možda neće biti usvojen.
Tomas Vajt, kopredsednik Evropske zelene partije, naglasio je potrebu za iskrenom javnom debatom o pitanju rudarenja litijuma. Upozorio je na opasnost ponavljanja prošlih grešaka koje su dovele do ekološke degradacije i društvenih poremećaja zbog žurbe za kritičnim materijalima.
„Konsultacije moraju biti iskrene, a procesi odgovornosti uspostavljeni pre nego što se bilo kakve operacije razmotre. Trenutni Memorandum o razumevanju između EU i Srbije ne pruža neophodne pravne garancije,“ izjavio je Vajt.
On je takođe pozvao EU da obezbedi pravni okvir u Srbiji koji će učiniti odgovornim i Rio Tinto i Vladu Srbije, zalažući se za pristup koji će prioritizovati prava zajednica, prirodu i biodiverzitet.
Evropski zeleni osudili su nasilje, hapšenja i zastrašivanje sa kojima su se suočili aktivisti koji se protive rudarenju litijuma. Protesti su izbili tokom leta 2024. godine, nakon što je Vlada Srbije odlučila da nastavi sa projektom u dolini Jadra, koji je prethodno bio zaustavljen 2022. godine zbog masovnih protesta.
Značajan događaj, Samit o kritičnim sirovinama, održan je 19. jula u Beogradu, a prisustvovali su i nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič. Samit je rezultirao Memorandumom o razumevanju između EU i Srbije, usmerenim ka održivim lancima vrednosti sirovina i baterija, što su mnogi videli kao ključni korak ka napredovanju projekta rudarenja litijuma u dolini Jadra.
Izvor : miningwatch.news