Litijum-jonske baterije se često kategorišu prema hemiji njihovih katoda, kao što su litijum gvožđe fosfat (LFP), litijum nikl kobalt aluminijum oksid (NCA) i litijum nikl mangan kobalt oksid (NMC). Različita kombinacija minerala dovodi do značajno različitih karakteristika baterija.
Kako je postalo očigledno da su smanjenje sadržaja kobalta u katodi i težnja za većom gustinom energije ključni problemi mnogih proizvođača i zemalja, osnovni scenario predviđa pomak od hemija bogatih kobaltom. Dok se većina teških kamiona u srednjem roku oslanja na LFP baterije, naš osnovni slučaj takođe vidi skroman rast tržišnog udela LFP-a za automobile zbog njegove sve veće upotrebe u Kini i početnim modelima.
Značajna poboljšanja gustine energije i dalji pad cena baterija će verovatno zahtevati tehnologije izvan litijum-jonskih baterija na bazi tečnog elektrolita. Takav napredak se očekuje od pojave litijum-metalne anode za sve čvrste baterije (ASSB). U osnovnom slučaju ASSB će postati komercijalno dostupan oko 2030. godine i biće potrebno još pet godina da se proizvodni kapaciteti povećaju.