Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEU projekat RAWMINA u potrazi za inovativnim rešenjima za održivo snabdevanje mineralima

EU projekat RAWMINA u potrazi za inovativnim rešenjima za održivo snabdevanje mineralima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Pokušaj Evropske unije da postigne samodovoljnost u pogledu kritičnih sirovina (CRM) pokazao se kao izazovan poduhvat. Blok nastoji da smanji oslanjanje na uvoz i pređe na zeleniju, cirkularnu ekonomiju. Ovi materijali su ključni za tranziciju ka čistoj energiji i tehnološkom napretku EU.

Kao odgovor na ovu potrebu, pokrenut je projekat RAWMINA 2021. godine, sa budžetom od 9 miliona evra, finansiranih iz programa Horizon Europe. Ova inicijativa okuplja 19 specijalizovanih partnera iz EU, Velike Britanije i Južne Amerike, sa ciljem razvoja održivih metoda za ekstrakciju CRM-a iz rudarskog otpada.

Diego Morillo Martín, koordinator projekta iz LEITAT-a, istakao je dostignuća projekta: „RAWMINA je uspešno demonstrirala kontinuirani i skalabilni sistem koji integriše više inovativnih tehnologija za efikasno i održivo izdvajanje metala iz rudarskog otpada. Ovo postavlja novi standard za rudarsku industriju i naglašava potencijal cirkularne ekonomije.“

Supported by

Predstojeća konferencija u Barseloni, koju zajednički organizuju LEITAT i Autonomni univerzitet Barselone, predstaviće uspehe projekta RAWMINA i omogućiti diskusije o budućnosti oporavka CRM-a. Uprkos inovacijama, EU se suočava sa izazovima u postizanju ambicioznih ciljeva iz Akta o kritičnim sirovinama (CRMA), koji je stupio na snagu u maju 2024. godine. Ovaj zakon postavlja visoke ciljeve za proizvodnju CRM-a unutar EU do 2030. godine.

Međutim, trenutne projekcije ukazuju da bi ovi ciljevi mogli biti previše ambiciozni, što izaziva zabrinutost oko njihovog uticaja na klimatske ciljeve EU i napore da se smanji zavisnost od kineskog izvoza sirovina.

Johanna Bernsel iz Evropske komisije priznaje ove izazove, ali potvrđuje posvećenost EU napretku projekata koji su u skladu sa ciljevima CRMA. Izjavila je: „Učinićemo sve da promovišemo projekte koji pomažu u postizanju ciljeva CRMA. Inicijative u Evropi će imati koristi od ubrzanih procesa izdavanja dozvola i koordinisane podrške za pristup finansijskim alatima za smanjenje rizika i povezivanje sa krajnjim korisnicima.“

Uvođenje CRMA već je izazvalo interesovanje za rudarske i prerađivačke projekte širom EU. Vlade prilagođavaju regulative kako bi podstakle lokalne rudarske aktivnosti, a preduzeća istražuju mogućnosti za osnivanje prerađivačkih postrojenja. Zakon takođe podstiče istraživanje alternativnih materijala i strategija reciklaže.

Ipak, predstoji mnogo izazova. Očekuje se da će potražnja za retkim zemnim mineralima u EU nastaviti da raste, što dodatno naglašava potrebu za održivim i pouzdanim lancima snabdevanja.

Dok Evropa prolazi kroz ovaj kompleksan proces, inicijative poput RAWMINA ukazuju na moguće puteve ka uspehu. Diego je zaključio: „Podsticanjem dijaloga sa zainteresovanim stranama i javnošću, cilj nam je da izgradimo poverenje i podršku za održive rudarske prakse, podstičući saradnju i razvoj tržišta.“

Izvor : miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Projekat eksploatacije litijuma u Srbiji izaziva proteste: Balansiranje ekonomske ambicije sa brigom o ekološkim posledicama

Od avgusta, veliki projekat eksploatacije litijuma u slivu reke Jadar izazvao je proteste širom Srbije, vođene zabrinutošću zbog njegovog uticaja na životnu sredinu. Pozadina i ekonomski potencijali Nakon što je projekat Rio Tinta bio obustavljen pred prolećne izbore ove godine, usled...

Evropska zelena partija podržava srpske protestante protiv rudarenja litijuma: Poziv na iskrenu debatu i odgovornost

Evropska zelena partija izrazila je solidarnost sa demonstrantima protiv rudarenja litijuma u Srbiji, uoči debate u Narodnoj skupštini o eksploataciji litijuma zakazane za sledeću nedelju. U saopštenju objavljenom danas, Evropski zeleni su istakli da su desetine hiljada građana Srbije...

Snabdevanje evropske avio-industrije titanijumom suočava se sa složenim izazovom

Situacija u vezi sa snabdevanjem titanijumom za evropski sektor avio-industrije ukazuje na značajne ranjivosti u svetlu geopolitičkih tenzija. Dok Apple-ov prelazak na titanijum za svoje iPhone uređaje možda neće biti pogođen zahvaljujući alternativnim izvorima snabdevanja, evropska avio-industrija, koja zavisi...
error: Content is protected !!