Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSnabdevanje evropske avio-industrije titanijumom suočava se sa složenim izazovom

Snabdevanje evropske avio-industrije titanijumom suočava se sa složenim izazovom

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Situacija u vezi sa snabdevanjem titanijumom za evropski sektor avio-industrije ukazuje na značajne ranjivosti u svetlu geopolitičkih tenzija. Dok Apple-ov prelazak na titanijum za svoje iPhone uređaje možda neće biti pogođen zahvaljujući alternativnim izvorima snabdevanja, evropska avio-industrija, koja zavisi od ruskog titanijuma, suočava se sa složenijim izazovom.

Ključne tačke:

Zavisnost od ruskog titanijuma: Evropa je u velikoj meri zavisna od VSMPO-AVISMA, vodećeg ruskog proizvođača titanijuma, koji je snabdevao značajan deo avio-industrije. Uprkos ograničenjima na druge ruske metale, uvoz titanijuma ostaje neadresiran, što komplikuje evropske lance snabdevanja.

Supported by

Izazovi u proizvodnji titanijuma: Visoki standardi čistoće za titanijum koji se koristi u avio-industriji ograničavaju broj kvalifikovanih dobavljača, pri čemu samo nekoliko kompanija može ispuniti ove zahteve. Zatvaranje fabrike TIMET Corp u SAD 2020. godine dodatno je povećalo američku zavisnost od uvoza titanijuma, što odražava i evropsku situaciju.

Transatlantska petlja za reciklažu: Evropa izvozi značajne količine otpada od titanijuma u SAD na preradu, stvarajući zavisnost koja destimuliše domaće napore za reciklažu. Ovaj odnos ograničava sposobnost Evrope da razvije sopstvene kapacitete za reciklažu i postigne ciljeve za strateške sirovine.

Buduća perspektiva: Potencijalni alternativni dobavljači, poput Ukrajine, mogli bi biti deo dugoročnog rešenja, ali integracija u evropski lanac snabdevanja zahtevaće vreme. Zakon Evropske unije o kritičnim sirovinama postavlja ambiciozne ciljeve za domaće vađenje i preradu do 2030. godine, ali postizanje ovih ciljeva u vezi sa titanijumom ostaje veliki izazov.

Potrebno je da Evropa diversifikuje snabdevanje titanijumom i unapredi domaće kapacitete za reciklažu. Rešavanje ovih zavisnosti zahtevaće usmerene napore na nivou vlada, uključujući ponovno pregovaranje postojećih sporazuma i razvijanje partnerstava kako bi se obezbedili otporniji i nezavisniji lanci snabdevanja titanijumom u budućnosti.

Izvor : miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Privatizacija Instituta za vodoprivredu ‘Jaroslav Černi’: Zabrinutosti za javni interes i vodne resurse Jadra

Godine 2022. privatizacija Instituta za vodoprivredu "Jaroslav Černi" sprovedena je uprkos snažnom protivljenju građana i stručnjaka. Potencijalno otvaranje rudnika Rio Tinta dodatno je istaklo važnost zaštite institucija od strateškog značaja. Debata oko projekta litijumskog rudnika postala je ključna za...

RERI upozorava na moguće ekološke rizike projekta Jadar

Zahtev kompanije Rio Tinto za utvrđivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) pokriva samo deo projekta "Jadar", što izaziva zabrinutost da se potencijalni ekološki uticaji umanjuju, upozorava Regulatorni institut za obnovljive izvore energije i...

Reakcija Rio Tinta na studiju o projektu Jadar

Na dan 6. oktobra 2024. godine, Radar objavio je članak pod naslovom "Od litijuma do svake kuće 2,6 evra godišnje", koji je predstavio studiju o ekonomskim efektima projekta Jadar, koju su napisali Zoran Drakulić i ekonomisti Boško Mijatović, Danica...
error: Content is protected !!