Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSnabdevanje evropske avio-industrije titanijumom suočava se sa složenim izazovom

Snabdevanje evropske avio-industrije titanijumom suočava se sa složenim izazovom

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Situacija u vezi sa snabdevanjem titanijumom za evropski sektor avio-industrije ukazuje na značajne ranjivosti u svetlu geopolitičkih tenzija. Dok Apple-ov prelazak na titanijum za svoje iPhone uređaje možda neće biti pogođen zahvaljujući alternativnim izvorima snabdevanja, evropska avio-industrija, koja zavisi od ruskog titanijuma, suočava se sa složenijim izazovom.

Ključne tačke:

Zavisnost od ruskog titanijuma: Evropa je u velikoj meri zavisna od VSMPO-AVISMA, vodećeg ruskog proizvođača titanijuma, koji je snabdevao značajan deo avio-industrije. Uprkos ograničenjima na druge ruske metale, uvoz titanijuma ostaje neadresiran, što komplikuje evropske lance snabdevanja.

Supported by

Izazovi u proizvodnji titanijuma: Visoki standardi čistoće za titanijum koji se koristi u avio-industriji ograničavaju broj kvalifikovanih dobavljača, pri čemu samo nekoliko kompanija može ispuniti ove zahteve. Zatvaranje fabrike TIMET Corp u SAD 2020. godine dodatno je povećalo američku zavisnost od uvoza titanijuma, što odražava i evropsku situaciju.

Transatlantska petlja za reciklažu: Evropa izvozi značajne količine otpada od titanijuma u SAD na preradu, stvarajući zavisnost koja destimuliše domaće napore za reciklažu. Ovaj odnos ograničava sposobnost Evrope da razvije sopstvene kapacitete za reciklažu i postigne ciljeve za strateške sirovine.

Buduća perspektiva: Potencijalni alternativni dobavljači, poput Ukrajine, mogli bi biti deo dugoročnog rešenja, ali integracija u evropski lanac snabdevanja zahtevaće vreme. Zakon Evropske unije o kritičnim sirovinama postavlja ambiciozne ciljeve za domaće vađenje i preradu do 2030. godine, ali postizanje ovih ciljeva u vezi sa titanijumom ostaje veliki izazov.

Potrebno je da Evropa diversifikuje snabdevanje titanijumom i unapredi domaće kapacitete za reciklažu. Rešavanje ovih zavisnosti zahtevaće usmerene napore na nivou vlada, uključujući ponovno pregovaranje postojećih sporazuma i razvijanje partnerstava kako bi se obezbedili otporniji i nezavisniji lanci snabdevanja titanijumom u budućnosti.

Izvor : miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!