Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEtički izvori kritičnih sirovina-ključni aspekt održivosti

Etički izvori kritičnih sirovina-ključni aspekt održivosti

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Sedmicu sirovina EU 2023., radionica o odgovornom izvoru i sledljivosti kritičnih sirovina (CRM) organizovana je od strane Međunarodne opservatorije za sirovine, Inicijativa za forenzičku geologiju pri IUGS-u i Evropske federacije geologa .

Vođena energetskom tranzicijom i globalnom bezbednošću, buduća potražnja za kritičnim geološkim sirovinama će se značajno povećati u bliskoj budućnosti, a njihova specifična kritičnost će biti vođena oskudicom i političkim, ekonomskim, tehnološkim i prirodnim faktorima. Oružani sukobi, kriminalne aktivnosti, formiranje saveza, klimatske promene, građanski nemiri, pitanja rada, društveno prihvatanje rudarstva i potražnja na tržištu biće snage koje donosiocima odluka treba da se pozabave kritičnošću ovih materijala.

Radionica je bila fokusirana na ceo lanac vrednosti minerala potrebnih Evropi da napravi energetsku tranziciju. Privukao je renomirane govornike iz industrije, civilnog društva, agencija i organa za sprovođenje zakona, koji su se bavili kritičnim aspektima duž čitavih lanaca vrednosti resursa. Govornici dr Fabiana Di Lorenzo, g. Nathan Villiams, dr Jean-Claude Guillaneau, dr Laurance Donnelli, dr Christopher Keane, dr Mieke Thierens i dr Ludivine Vouters razgovarali su o ulozi investitora i industrije u odgovornom pronalaženju izvora, izazovima sa kojima se suočavaju i rešenjima za efikasna sledivost ekstrahiranih minerala savremenom tehnologijom i metodama borbe protiv kriminala u cilju postizanja ravnoteže između kritičnosti i odgovornosti u lancima vrednosti minerala. Događaj je izazvao dinamičnu i živu diskusiju među učesnicima u završnom delu događaja.

Supported by

Učesnici su se složili da je odgovoran izvor jedini održivi put za fer i održivo snabdevanje mineralnim sirovinama za Evropu kako bi se postigla tranzicija zelene energije. U tom cilju, moraju se uložiti puni napori da se postigne transparentna, sledljiva i etički zasnovana praksa duž čitavih lanaca vrednosti minerala, od prvih koraka projekta istraživanja do finalnih proizvoda, kao što su pametni telefoni, vetroturbine ili električna vozila.

Ovim događajem, koorganizatori – Međunarodna opservatorija za sirovine, Inicijativa za forenzičku geologiju pri IUGS-u i Evropska federacija geologa imaju za cilj da započnu široku redovnu diskusiju o resursima zelene tranzicije koja će se temeljno pozabaviti izazovima etičkih, odgovornih , pravedno i održivo snabdevanje CRM-om na više nivoa iu širim društvenim oblastima. Organizatori su se složili da na budućim međunarodnim događajima iskoriste mogućnosti za nastavak diskusije.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Rio Tinto u saradnji sa partnerima pokreće projekat niskougljeničnog aluminijuma u Finskoj

Rio Tinto je ušao u partnerstvo sa švedskom investicionom kompanijom Vargas, Mitsubishi i drugim partnerima kako bi istraživali projekat aluminijuma sa niskim emisijama ugljen-dioksida u Finskoj. Kao deo ovog strateškog partnerstva, Rio Tinto će pružiti pristup svojoj tehnologiji za...

Kontroverze oko Rio Tinto projekta litijuma u Jadru

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je definisalo obim i zahteve za procenu uticaja na životnu sredinu (EIA) za rudarsku komponentu projekta Jadar, rudarske aktivnosti vezane za litijum i bor, koje vodi Rio Tinto. Kompanija je sada zadužena da adresira...

Strateško upravljanje mineralnim resursima Grčke: Izazovi i prilike

Nedavni događaj u Lavriju, organizovan od strane Asocijacije rudarskih preduzeća (SME) povodom obeležavanja stote godišnjice, fokusirao se na strateško upravljanje mineralnim bogatstvima Grčke, kako tokom aktivnog rudarenja, tako i nakon završetka vađenja resursa. Aristotelis Aivaliotis, generalni sekretar za energiju i...
error: Content is protected !!