Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEkonomski potencijal projekta "Jadar": Investicije, radna mesta i održiv razvoj Srbije

Ekonomski potencijal projekta „Jadar“: Investicije, radna mesta i održiv razvoj Srbije

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Ministar finansija Siniša Mali naglasio je značajan ekonomski potencijal projekta „Jadar“ u nedavnom intervjuu za NIN, ističući da projekat ne bi trebalo da bude zasenjen političkim sporovima.

„Profitabilnost projekta ‘Jadar’ je neosporna, a Srbija može imati koristi od svojih bogatih mineralnih resursa. Međutim, prvo moramo da se pozabavimo politikom koja okružuje ovo pitanje. Postalo je bojište za političke manevre, a ne jednostavna diskusija o ekonomskim koristima“, izjavio je Mali.

Naglasio je da mu je primarni fokus dobrobit Srbije i njenih građana, tvrdeći da su novi izvori rasta ključni za poboljšanje životnog standarda. Sa čistog ekonomskog stanovišta, Mali je otkrio da će investicija za projekat premašiti 2,5 milijardi evra, što ga čini jednim od najvećih industrijskih greenfield ulaganja u istoriji Srbije.

Supported by

Tokom faze izgradnje projekta, očekuje se da će biti stvoreno oko 3.500 radnih mesta, od kojih će 1.300 biti trajnih pozicija u rudarstvu i preradi tokom narednih decenija. Mali je napomenuo mogućnost privlačenja dodatnih ulaganja u sektore kao što su proizvodnja katoda i baterija za električna vozila, što bi moglo generisati više od 20.000 visoko kvalifikovanih radnih mesta i doprineti procenjenih 11-12 milijardi evra BDP-u—više od 16% nacionalnog ukupnog.

Obećao je da vlada prioritetno gleda na javno zdravlje i zaštitu životne sredine, obavezujući se na stroge bezbednosne protokole tokom realizacije projekta.

Ministar je izložio planove za sveobuhvatni lanac vrednosti, sa ciljem da se lokalno proizvode litijumske komponente umesto da se oslanja na međunarodne izvore. Projekat „Jadar“ mogao bi da eksploatiše 58.000 tona litijuma godišnje, generišući preko 180 miliona evra godišnje u porezima i rudarskim rentama za državu. Opština Loznica mogla bi da vidi povećanje prihoda od 25 miliona evra, što bi u suštini udvostručilo njen budžet.

Mali je prognozirao da bi proizvodnja litijuma u Srbiji mogla zadovoljiti 10% globalne potražnje, s potencijalom da pokrije polovinu evropskih potreba do 2027. godine, što bi odgovaralo proizvodnji baterija za milion vozila godišnje.

Za dodatne uvide o projektu „Jadar“, NIN je prikupio perspektive od ministarke Dubravke Đedović, dekana Fakulteta rudarstva i geologije Aleksandra Cvjetića, ekonomista Milana Kovačevića i Ljubodraga Savića, kao i biznismena Zorana Drakulića.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija na raskršću: Zakon o kritičnim sirovinama i potencijal reciklaže

Kako diskusije u Briselu sve više postaju usmerene na kritične sirovine, fokus često ostaje na geopolici i eksploataciji. Ovi minerali su neophodni za tehnologije poput vetroturbina i električnih automobila—temelja zelene tranzicije. Oslanjanje Evropske unije na strane dobavljače pretvorilo je...

Zelena tranzicija u Evropi usporena zbog niskih cena litijuma: Galp razmatra opcije

Portugalska energetska kompanija Galp ne žuri sa donošenjem konačne investicione odluke (FID) u vezi sa izgradnjom rafinerije litijuma baterijskog kvaliteta u Portugalu, najavio je izvršni direktor Filipe Silva. Galpov zajednički poduhvat sa švedskim proizvođačem baterija Northvolt, nazvan Aurora i osnovan...

Kazahstan kao ključni partner Evrope u obezbeđivanju kritičnih minerala za zelenu tranziciju

Ministar industrije Kazahstana, Kanat Šarlapajev, ističe ključnu razliku: „Vrlo često mešamo dostupnost sa pouzdanošću.“ Ova izjava osvetljava izazove sa kojima se suočavaju globalni lanci snabdevanja, posebno dok Evropa prolazi kroz zelenu tranziciju. Studija iz 2023. godine, koju je sprovela Brookings...
error: Content is protected !!