Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoDinamika ruskih robnih tržišta usred međunarodnih sankcija

Dinamika ruskih robnih tržišta usred međunarodnih sankcija

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Geopolitički pejzaž dramatično se promenio za Rusiju nakon invazije na Ukrajinu, što je dovelo do značajnih posledica po njen ulog kao glavnog snabdevača sirovinama. Dok su EU, SAD, UK i G7 uvele kompleksne sankcije usmerene ka ruskoj ekonomiji, neke zemlje poput Indije i Kine su se pojavile kao ključni tržišni partneri za Rusiju, balansirajući uticaj zapadnih sankcija. Rusija je pokazala otpornost okretanjem ovim azijskim tržištima, time utičući na globalna tržišta sirovina.

Sankcije u sektoru metala i rudarstva: Zapadne sankcije su ciljale sektore metala i rudarstva, uvodeći trgovinske barijere i restriktivne mere od februara 2022. Ovo je uticalo na različite sirovine poput aluminijuma, bakra, nikla i čelika.

Sirovine za baterije: Ruska uloga u snabdevanju ključnim sirovinama za baterije je narušena sankcijama, što je dovelo do neujednačenih efekata na različitim tržištima. Dok su neke komoditete poput bakra, aluminijuma i nikla doživele volatilnost cena, druge poput kobalta i litijuma ostaju stabilne.

Supported by

Pomak u trgovini aluminijumom: Ruski aluminijum igra ključnu ulogu u globalnom lancu snabdevanja, s Evropom koja je veoma zavisna od njega. Međutim, nedavne sankcije dovele su do promena u trgovinskoj dinamici s Rusijom istražujući tržišta u Aziji, posebno Kini.

Zlato: Iako su sankcije usmerene na ograničavanje prihoda Rusije od zlata, zemlja ostaje značajan igrač na globalnim tržištima zlata. Nivoi proizvodnje ostali su robustni, iako su zabeleženi prekidi u tradicionalnim izvoznim rutama.

Ugalj: Ruski izvoz uglja proširio se na azijska tržišta nakon zabrane uvoza u EU i UK. Uprkos ograničenjima infrastrukture, proizvođači uglja povećali su izvoz na ključna tržišta poput Kine, Južne Koreje i Indije.

Sankcije na čelik: Iako su EU i SAD uvele sankcije na ruski čelik, njihov uticaj je ublažen lobiranjem i selektivnim zabranama. Očekuje se postepena promena u trgovinskim tokovima tokom narednih godina.

Gvožđe: Sankcije na rusko gvožđe bile su manje ozbiljne u poređenju sa drugim sirovinama, odražavajući potrebu EU da balansira sankcije sa svojom domaćom industrijom čelika. Međutim, došlo je do pomaka u zavisnosti od izvoza ka Kini.

Iako su ove sankcije imale kompleksne efekte na globalnu trgovinu i cene, Rusija je uspela da se izbori s njima koristeći alternativna tržišta i strateška partnerstva.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Strateško upravljanje mineralnim resursima Grčke: Izazovi i prilike

Nedavni događaj u Lavriju, organizovan od strane Asocijacije rudarskih preduzeća (SME) povodom obeležavanja stote godišnjice, fokusirao se na strateško upravljanje mineralnim bogatstvima Grčke, kako tokom aktivnog rudarenja, tako i nakon završetka vađenja resursa. Aristotelis Aivaliotis, generalni sekretar za energiju i...

Evropska industrija baterija: Prepreke na putu ka nezavisnosti

Ambicije Evrope za izgradnju nezavisnog lanca snabdevanja baterijama suočavaju se sa značajnim izazovima, pri čemu nedavni događaji u sektoru izazivaju zabrinutost za budućnost. Nekoliko kompanija, uključujući velike proizvođače automobila, najavilo je smanjenje broja radnih mesta, zatvaranje fabrika i zaustavljanje...

Evropa nakon uglja: Izazovi tranzicije i očuvanje kulturnog nasleđa

Postepeno ukidanje uglja u Evropi: Izazovi i prilike Postepeno ukidanje uglja u Evropi ključno je za rešavanje problema klimatskih promena, ali donosi značajne izazove za regione koji su dugo zavisili od uglja za svoj ekonomski i kulturni identitet. Rudarstvo uglja...
error: Content is protected !!