Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoDinamika potražnje za mineralima u tranziciji prema čistoj energiji

Dinamika potražnje za mineralima u tranziciji prema čistoj energiji

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Pomeranje ka tehnologijama čiste energije, od vetroturbina do električnih vozila, pokreće potražnju za raznim mineralima i metalima.

Procena potražnje za mineralima uključuje procenu faktora kao što su trendovi primene, varijacije pod-tehnologije, intenzitet minerala i potencijalna poboljšanja. Projekcije otkrivaju da stroga klimatska politika i tehnološki napredak u velikoj meri utiču na potražnju za mineralima. Prema STEPS-u, predviđa se da će se potražnja za mineralima iz čistih energetskih tehnologija udvostručiti do 2040.

Električna vozila (EV) i skladištenje baterija pojavljuju se kao primarni pokretači rasta potražnje za mineralima. Posebno dominiraju minerali poput grafita, bakra i nikla, a litijum doživljava najbržu stopu rasta. Prelazak na nižu hemiju kobalta ublažava rast potražnje za kobaltom, koji je u velikoj meri zamenjen niklom.

Supported by

Električne mreže takođe igraju značajnu ulogu, čineći 70% trenutne potražnje za mineralima iz čistih energetskih tehnologija. Međutim, njihov udeo se smanjuje kako su tehnologije poput električnih vozila i skladišta u ekspanziji.

Potražnja za mineralima u oblasti proizvodnje energije sa niskim sadržajem ugljenika doživljava snažan rast, posebno u oblasti energije vetra i solarnih fotonaponskih (PV) tehnologija.

Vodonik se pojavljuje kao značajan faktor, sa njegovom sve većom upotrebom u skladu sa SDS-om, što podstiče potražnju za mineralima poput nikla i cirkonijuma u ​​elektrolizerima i električnim vozilima sa gorivnim ćelijama.

Značajno raste potražnja za elementima retkih zemalja (REE), prvenstveno podstaknuta EV motorima i vetroturbinama, naglašavajući ključnu ulogu tehnologija čiste energije u preoblikovanju dinamike potražnje za mineralima.

Međutim, projekcije su podložne neizvesnosti, zavise od različitih nivoa klimatskih ambicija i tehnoloških putanja. Različiti scenariji bi mogli da dovedu do različitih ishoda potražnje, naglašavajući potrebu za snažnim političkim signalima i inovativnim merama za održivo kretanje kroz ovaj razvojni pejzaž.

Kako tehnologije čiste energije nastavljaju da rastu, one su spremne da postanu dominantna sila koja oblikuje potražnju za mineralima, što zahteva proaktivne mere kako bi se osigurao pouzdan i održiv lanac snabdevanja mineralima.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!