Španska rudarska kompanija Cobre Las Cruces (CLC) predvodi inovativni projekat usmeren na izdvajanje kritičnih sirovina (CRM) iz rudarskog otpada u sklopu inicijative RAWMINA ,finansirane od strane EU. Ova revolucionarna inicijativa se fokusira na razvoj tehnologija za obnovljivu energiju i skladištenje energije, posebno kobalta za baterije električnih vozila (EV), i ima za cilj da ojača tržište EU smanjenjem zavisnosti od eksternih izvora kritičnih sirovina.
Tradicionalne metode izdvajanja kobalta povezane su sa mnogim ekološkim i društvenim problemima, uključujući značajnu ekološku štetu, kršenja ljudskih prava i opasne radne uslove, naročito u regionima poput Demokratske Republike Kongo. Etničke metode izdvajanja su ključne kako bi se osiguralo da nabavka ovog važnog metala ne doprinosi ekološkoj šteti ili eksploataciji ugroženih zajednica.
CLC-ov pristup izdvajanja kobalta iz rudarskog otpada predstavlja održivu i etičku alternativu. Ova metoda minimizira potrebu za novim rudarskim operacijama i rešava problem postojećeg rudarskog otpada, koji može biti glavni zagađivač životne sredine. Koristeći napredne tehnologije poput bio-luženja, koje koristi mikroorganizme za izdvajanje metala uz minimalnu potrošnju energije i hemikalija, CLC nastoji da efikasno i odgovorno povrati dragocene materijale iz otpada.
Joaquín Gotor, direktor za inovacije i životnu sredinu u CLC-u, istakao je uticaj projekta: „Ovim projektom ćemo moći da dodamo nove metale našem proizvodnom portfoliju koristeći principe cirkularne ekonomije, doprinoseći zelenoj tranziciji i većoj ekološkoj održivosti.“
Ova inicijativa podržava principe cirkularne ekonomije smanjujući ekološki otisak izdvajanja kobalta i povećavajući efikasnost resursa, osiguravajući da se postojeći materijali u potpunosti iskoriste pre nego što se posegne za novim resursima. Etičko i na otpadu zasnovano izdvajanje kobalta pomaže u zadovoljenju sve veće potražnje za baterijama za električna vozila na način koji prioritizuje ekološku održivost i društvenu odgovornost, stvarajući pravedniji i održiviji globalni lanac snabdevanja.
Izvor: miningwatch.news