RudarstvoCLG Europe se zalaže za povećanu cirkularnost na tržištu kritičnih sirovina u...

CLG Europe se zalaže za povećanu cirkularnost na tržištu kritičnih sirovina u EU

Supported byspot_img

Radna grupa za materijale i proizvode CLG Europe, u saradnji sa Institutom Vupertal, predstavila je izveštaj koji naglašava hitnu potrebu za povećanjem cirkularnosti na tržištu kritičnih sirovina Evropske unije. Pod nazivom „Prihvatanje cirkularnosti: put za jačanje Zakona o kritičnim sirovinama“, izveštaj direktno odgovara na Zakon EU o kritičnim sirovinama (CRMA) objavljen u martu 2023.

U izveštaju se tvrdi da se cirkularnost proteže dalje od reciklaže i naglašava značaj efikasnog i dužeg držanja materijala u sistemu. On tvrdi da se trenutni predlog CRMA ne bavi na adekvatan način ovaj aspektom cirkularnosti. Fokusiran na tri ključna materijala, aluminijum (boksit i magnezijum), litijum i retke zemne elemente (REE), izveštaj se oslanja na istraživanja zasnovana na dokazima i studijama industrijskih igrača kao što su Ball i Volvo Cars, nudeći preporuke kreatorima politike.

Eliot Vitington, glavni direktor za promene sistema u CISL-u, naglasio je potencijal cirkularne ekonomije u Evropi, da se istovremeno bavi izazovima vezanim za ključne materijale i klimatske promene. Izveštaj sugeriše da bi, dok EU pregovara o CRMA, prihvatanje cirkularnosti moglo da ubrza put regiona ka klimatskoj neutralnosti i strateškoj autonomiji.

Potražnja za sirovinama je sastavni deo zelene tranzicije, što utiče na proizvodnju solarnih panela, vetroturbina i električnih vozila. Sa 24 materijala navedena u CRMA koji se uvoze iz Kine i zabrinutošću oko uticaja domaćeg rudarstva na životnu sredinu i društvo, izveštaj naglašava važnost strateške autonomije EU.

Izveštaj predlaže da bi cirkularna ekonomija u EU poboljšala sigurnost snabdevanja kritičnim sirovinama, naglašavajući potrebu za namernim pomeranjem ka modelu ponovne upotrebe. Prof. dr Manfred Fišedik, predsednik i naučni direktor Instituta Vupertal, zalaže se za cirkularnu ekonomiju kao održiviju alternativu za minimiziranje uticaja na životnu sredinu.

Preporuke izveštaja uključuju sprovođenje kružnog pristupa u okviru CRMA, postavljanje fleksibilnog pristupa cirkularnosti, postavljanje infrastrukture, uspostavljanje jasne sveukupne vizije o evropskoj industrijskoj strategiji, stvaranje održivih lanaca snabdevanja i sprovođenje finansijskih podsticaja za zelene tehnologije .

Izveštaj je predstavljen u Evropskom parlamentu 2023. godine, a domaćin je bila Sara Matje, poslanica Evropskog parlamenta. Studiju je sproveo Institut za održivo liderstvo Univerziteta u Kembridžu (CISL) u saradnji sa Institutom Vupertal, koju je naručila Radna grupa CLG Europe.

Izvor: miningwatch.news

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...

Norra Kärr: Švedski projekat retkih zemalja koji menja pravila igre za Evropu

Leading Edge Materials Corp. objavila je podnošenje aplikacije za Eksploatacionu koncesiju („Bearbetningskoncession“) za 25-godišnji zakup rudnika za projekat teških retkih zemalja (HREE) Norra Kärr. Ovo dolazi nakon što je prvobitna koncesija odobrena 2013. godine, kada je kompanija predložila da...

Strateško upravljanje mineralnim resursima Grčke: Izazovi i prilike

Nedavni događaj u Lavriju, organizovan od strane Asocijacije rudarskih preduzeća (SME) povodom obeležavanja stote godišnjice, fokusirao se na strateško upravljanje mineralnim bogatstvima Grčke, kako tokom aktivnog rudarenja, tako i nakon završetka vađenja resursa. Aristotelis Aivaliotis, generalni sekretar za energiju i...
error: Content is protected !!