Usvajanje Zakona o kritičnim sirovinama od strane EU bio je značajan korak ka smanjenju zavisnosti od ključnih materijala za zelenu ekonomiju. Međutim, sa nedavnim pomakom ka desnici u Evropskom parlamentu, implementacija i prioriteti ovog zakona mogli bi se suočiti sa promenama.
Ključni razlozi za razmatranje u budućnosti:
Postavljanje prioriteta: Novi Parlament i Komisija će igrati ključnu ulogu u identifikaciji i klasifikaciji kritičnih sirovina. Promene u političkom okruženju mogu uticati na to koji materijali će biti prioritetni i kako će se oblikovati politike za njihovo odgovorno snabdevanje i održivo korišćenje.
Izazovi u implementaciji: Pretvaranje ambicija u investicione odluke zahtevaće pojednostavljene procese izdavanja dozvola, posvećeno finansiranje i unapređenja u konkurentnosti, kao što su cene energije i regulatorni okviri.
Potražnja za električnim vozilima: Očekivani porast potražnje za materijalima poput litijuma, podstaknut rastom tržišta električnih vozila, predstavlja značajan izazov. Zadovoljavanje ove potražnje verovatno će zahtevati kombinaciju novih rudarskih projekata, povećanih napora u reciklaži i strateških trgovinskih sporazuma.
Ekološka i socijalna razmatranja: Balansiranje potrebe za kritičnim sirovinama sa ekološkom održivošću i društvenom odgovornošću biće centralni izazov. Stav novog Parlamenta prema rudarstvu i drugim aktivnostima sa ekološkim uticajem biće ključan u tom pogledu.
Trgovinske politike: Pristup Komisije trgovinskim sporazumima značajno će uticati na sposobnost EU da obezbedi kritične sirovine. Osiguranje da ti sporazumi budu u skladu sa ciljevima Zakona o kritičnim sirovinama, posebno u pogledu održivosti i zaštite domaće industrije, biće od suštinskog značaja.
Industrijski kapacitet: Biće potrebno razlikovati sirovine za koje EU ima za cilj očuvanje postojećeg industrijskog kapaciteta i one za koje je potrebna nova kapacitet. Prilagođeni trgovinski pregovori i stroža pravila o poreklu biće važni za zaštitu i razvoj proizvodnje strateških sirovina u EU.
Novi Evropski parlament i Komisija će imati odlučujuću ulogu u oblikovanju budućnosti Zakona o kritičnim sirovinama i šire strategije za smanjenje zavisnosti EU od tih materijala. Njihove odluke će uticati na sve, od prioritizacije i implementacije do trgovinskih politika i ekoloških razmatranja, u konačnici utičući na sposobnost EU da izgradi održivu i konkurentnu zelenu ekonomiju.
Izvor: miningwatch.news