Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoBakar prednjači u odnosu na litijum i nikl na tržištu kritičnih minerala

Bakar prednjači u odnosu na litijum i nikl na tržištu kritičnih minerala

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Tržište kritičnih minerala koji se koriste za energetsku tranziciju dostiglo je 320 milijardi dolara prošle godine, prema izveštaju o pregledu ovog tržišta koji je objavila Međunarodna agencija za energiju (IEA) u utorak.

Bakar je prednjačio sa 200 miliona dolara investicija, a slede litijum sa 40 miliona dolara i nikl sa 60 miliona dolara, prenosi Anadolu Agency.

Supported by

Tržište minerala za pogon električnih vozila, vetroturbina, solarnih panela i drugih tehnologija koje su ključne za tranziciju čiste energije udvostručilo se u poslednjih pet godina, prema podacima IEA.

Izveštaj, objavljen sa novim istraživačem podataka na mreži, pokazuje da rekordni rast tehnologija čiste energije pokreće ogromnu potražnju za mineralima kao što su litijum, kobalt, nikl i bakar.

Od 2017. do 2022. godine ukupna potražnja za litijumom se utrostručila, dok je potražnja za kobaltom porasla za 70 odsto, a niklom za 40 procenata.

Iako su investicije u razvoj kritičnih minerala prošle godine porasle za 30 odsto, premašivši 40 milijardi dolara, IEA je otkrila da je potrebno više investicija da bi se zadovoljila potražnja do 2030. godine.

Među brojnim mineralima, najveći rast investicija zabeležio je litijum, sa rastom od 50 odsto, a zatim slede bakar i nikl.

Ključni minerali su važni za svet kako bi ispunio svoje energetske i klimatske ciljeve u trenutku kada održive energetske tranzicije postaju sve važnije na globalnom nivou, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.

Međutim, iako se potražnja i investicije povećavaju, diversifikacija ponude kritičnih minerala ostaje razlog za zabrinutost. Uprkos napretku u protekle tri godine, Kina i dalje prednjači u snabdevanju kritičnim mineralima.

Prema najavljenim političkim scenarijima IEA, u skladu sa scenarijem koji obuhvata projektovani tempo tranzicije čiste energije, predviđa se da će se potražnja za kritičnim mineralima više nego udvostručiti do 2030. i povećati 3,5 puta do 2050. godine, prenosi biznis.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!