Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoAltilijum za transformaciju rudarske jalovine u EV materijale

Altilijum za transformaciju rudarske jalovine u EV materijale

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Altilium, grupa za čistu tehnologiju sa sedištem u Velikoj Britaniji fokusirana na podršku prelasku na neto nulu, objavila je da je obezbedila preko 700.000 funti za finansiranje inovacija od strane vlade Velike Britanije za dva kolaborativna istraživačka projekta fokusirana na oporavak bakra i elemenata retkih zemalja (REE ) iz rudničkog otpada.

Nadovezujući se na svoj pionirski rad na oporavku litijuma i drugih kritičnih materijala za baterije iz EV baterija koje su istekle, Altilium je u partnerstvu sa CPI i Camborne School of Mines (CSM) , koji imaju za cilj razvoj novih ekološki prihvatljivih procesa za recikliranje REE i drugih metala baterija iz rudarske jalovine, pretvori ono što se nekada smatralo otpadom u vredan resurs.

Oba projekta će se fokusirati na korišćenje jalovine koju kontroliše Altilium u Evropi, podržavajući prelazak na cirkularnu ekonomiju, ublažavanje otpada i smanjenje novih eksploatacija. Altilium istražuje nove mogućnosti da povrati metale iz postojećeg rudarskog otpada i obezbedi lanac snabdevanja baterijama u Velikoj Britaniji.

Supported by

Altilium COO Dr Kristijan Marston je prokomentarisao: „Posvećeni smo pomeranju granica i vođenju inovacija u Velikoj Britaniji u zelenim tehnologijama kako bismo omogućili održivu energetsku tranziciju. Ponovnom obradom rudarskog otpada ne samo da smanjujemo štetan uticaj tradicionalnog rudarstva na životnu sredinu, već i obezbeđujemo održivo rešenje za ispunjavanje rastućih zahteva za bakrom i elementima retkih zemalja, kao i podsticanje ekonomskog rasta. Efikasnim recikliranjem resursa doprinosimo otvaranju radnih mesta i ekonomskom razvoju.”

Altilium ima ekskluzivna prava za ponovnu obradu materijala sa najvećeg jalovišta rudnika u istočnoj Evropi. Detaljna analiza je već potvrdila značajne ostatke bakra, gvožđa, aluminijuma i drugih metala u rudarskom otpadu. Hidrometalurška prerada jalovine će se vršiti u novom pilot postrojenju za ekstrakciju rastvarača u Altilium-ovom tehnološkom centru u Tavistoku. Ovaj rad će se fokusirati na razvoj inovativnih tehnika ispiranja i efikasnih metoda separacije, uz minimiziranje stvaranja otpada i uticaja na životnu sredinu.

U partnerstvu sa CPI, Altilium je izabran za finansiranje u okviru 6. runde UKRI-jeve Faradai Batteri Change, koja ima za cilj da ubrza razvoj i komercijalizaciju najsavremenijih tehnologija baterija u Velikoj Britaniji i podrži rast lanca snabdevanja u UK sektor baterija.

Ovaj 12-mesečni projekat ima za cilj da utvrdi izvodljivost i uticaj na životnu sredinu prerade jalovine sa lokacije Altilium-a u Evropi za ekstrakciju bakra, aluminijuma i drugih materijala za baterije za upotrebu u lancu snabdevanja EV baterijama u Velikoj Britaniji (na primer, za proizvodnju bakarnih folija za upotrebu kao strujni kolektori). Cilj je da se razviju čiste i efikasne metode koje se mogu proširiti za industrijsku primenu, smanjujući oslanjanje na tradicionalne rudarske prakse. Bakar čini oko 11% mase NMC baterije, dok aluminijum obično čini 19%. Ovi metali se takođe intenzivno koriste u drugim komponentama EV. Iako se ovi metali konvencionalno ne smatraju retkim, rast zelenog transporta i tržišta energije će u velikoj meri povećati potražnju i zahtevati nove opcije snabdevanja. Izveštaj „Budućnost bakra“ iz 2022. godine upozorava: „Ukoliko se masovno novo snabdevanje bakra ne pojavi na vreme, cilj neto nulte emisije do 2050. ostaće van domašaja“.

Altilium takođe sarađuje sa Kembornskom školom za rudarstvo na studiji izvodljivosti koja istražuje oporavak retkozemnih elemenata iz jalovine rudnika korišćenjem inovativnih hidrometalurških procesa, čime se podržava razvoj otpornog i održivog lanca snabdevanja za REE u Velikoj Britaniji.

Identifikovani u Strategiji kritičnih minerala Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, REE su od vitalnog značaja za ambicije UK u pogledu elektrifikacije, čineći kritični deo tehnologije za EV motore i vetroturbine na moru, kao i za druge tehnološke primene. Sa sve većim usvajanjem električnih vozila i rastom vetra na moru, predviđa se da će potražnja za REE porasti sedam puta do 2050. godine.

Ovaj lanac snabdevanja predstavlja ogromnu priliku za preduzeća u Velikoj Britaniji; Prema Fortune Business Insights-u, predviđa se da će globalno tržište elemenata retkih zemalja (REE) porasti sa 2,5 milijardi USD na 5,5 milijardi USD do 2028. godine. Međutim, njihovo vađenje i proizvodnja često imaju negativne uticaje na životnu sredinu, dok Kina trenutno dominira u preko 90% lanca snabdevanja trajnim magnetima.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!