Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoAkcioni plan EU za cirkularnu ekonomiju i poboljšani propisi za održive proizvode

Akcioni plan EU za cirkularnu ekonomiju i poboljšani propisi za održive proizvode

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

U martu 2020. godine, Evropska komisija je predstavila Akcioni plan cirkularne ekonomije (CEAP), sveobuhvatan skup mera usmerenih na podsticanje održive i cirkularne ekonomije u Evropi. Usklađen sa širim ciljevima Evropskog zelenog dogovora, CEAP ne samo da se bavi pitanjima životne sredine, već takođe nastoji da ojača konkurentnost evropskih industrija uz istovremeno smanjenje zavisnosti od uvoza sirovina.

U srcu CEAP-a je integracija napora za dekarbonizaciju privrede EU principima cirkularne ekonomije i digitalizacijom, utirući put inovativnim kružnim poslovnim modelima. Ovaj strateški pristup naglašava posvećenost EU rešavanju ekoloških izazova uz istovremeno pokretanje ekonomskog rasta.

Dopunjujući CEAP, Evropska komisija je predložila novu Uredbu o ekološkom dizajnu i održivim proizvodima (ESPR) u martu 2022. Ova uredba ima za cilj da poboljša ekološke performanse proizvoda tokom njihovog životnog ciklusa, sa fokusom na smanjenje ugljičnog otiska i korišćenja resursa. Uvodi mere za poboljšanje dizajna proizvoda, trajnosti i mogućnosti recikliranja, zajedno sa standardima energetske efikasnosti i efikasnosti resursa za odabrane proizvode.

Supported by

U rešavanju kritičnih sirovina (CRM), ESPR se zalaže za prakse cirkularne ekonomije, kao što je promovisanje upotrebe sekundarnih sirovina i minimiziranje opasnih supstanci u proizvodima. Takođe naglašava proširenu odgovornost proizvođača, zalažući se za dugovečnost proizvoda i upravljanje odlaganjem na kraju životnog veka od strane proizvođača.

Ključna komponenta ESPR-a je digitalni pasoš proizvoda (DPP), koji omogućava pouzdanu sledljivost informacija o proizvodu tokom njegovog životnog ciklusa, uključujući relevantne detalje za CRM lance snabdevanja. Ova inicijativa postavlja osnovu za potencijalne obavezne zahteve, kao što su standardi za recikliranje proizvoda, i obezbeđuje pravni okvir za zabranu proizvoda koji ometaju oporavak CRM-a.

CEAP i ESPR zajedno pokazuju posvećenost EU unapređenju održivosti životne sredine, efikasnosti resursa i kružnosti u dizajnu i potrošnji proizvoda. Ove inicijative ne samo da pokreću inovacije, već i pozicioniraju Evropu kao globalnog lidera u održivom razvoju.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Strateško upravljanje mineralnim resursima Grčke: Izazovi i prilike

Nedavni događaj u Lavriju, organizovan od strane Asocijacije rudarskih preduzeća (SME) povodom obeležavanja stote godišnjice, fokusirao se na strateško upravljanje mineralnim bogatstvima Grčke, kako tokom aktivnog rudarenja, tako i nakon završetka vađenja resursa. Aristotelis Aivaliotis, generalni sekretar za energiju i...

Evropska industrija baterija: Prepreke na putu ka nezavisnosti

Ambicije Evrope za izgradnju nezavisnog lanca snabdevanja baterijama suočavaju se sa značajnim izazovima, pri čemu nedavni događaji u sektoru izazivaju zabrinutost za budućnost. Nekoliko kompanija, uključujući velike proizvođače automobila, najavilo je smanjenje broja radnih mesta, zatvaranje fabrika i zaustavljanje...

Evropa nakon uglja: Izazovi tranzicije i očuvanje kulturnog nasleđa

Postepeno ukidanje uglja u Evropi: Izazovi i prilike Postepeno ukidanje uglja u Evropi ključno je za rešavanje problema klimatskih promena, ali donosi značajne izazove za regione koji su dugo zavisili od uglja za svoj ekonomski i kulturni identitet. Rudarstvo uglja...
error: Content is protected !!