Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoZašto je razumevanje mineralnih asocijacija ključno za snabdevanje mineralima

Zašto je razumevanje mineralnih asocijacija ključno za snabdevanje mineralima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Poznato je da je malo verovatno da će intenzitet potražnje za kritičnim mineralima i metalima, kako po količini tako i po raznovrsnosti, biti zadovoljen. Ovo je posebno relevantno za ključne metale kao što su kobalt, litijum ili elementi retkih zemalja.

Projekcije koje se bave nedostatkom ponude često se fokusiraju na broj rudnika koji bi morali biti izgrađeni da bi se proizvodilo više metala. Međutim, te prognoze često moraju da posvete više pažnje inherentnim geološkim karakteristikama mineralnih akumulacija i rudnih ležišta i složenosti metalurških procesa.

Metali se veoma retko nalaze kao čisti elementi u zemlji. Oni su uglavnom povezani sa drugim elementima kao što su kiseonik, sumpor, ugljenik ili drugi metali da bi formirali minerale, koji su i sami povezani u stenama.

Supported by

Nakon istraživanja, minerali koji se nalaze u dovoljno visokim koncentracijama mogu se uzeti u obzir za komercijalnu eksploataciju. Međutim, ovaj prag možda neće biti dostignut za neke manje, ali ključne, metale i minerale kada je njihova suštinska vrednost u ležištu preniska da bi imala značajan uticaj na rudarske operacije. Ovi metali se, stoga, mogu ekstrahovati samo kao nusproizvodi glavnog (ili domaćina) metala, zbog čega njihove zalihe veoma zavise od ekstrakcije ovog drugog.

Kompanionalnost metala, odnosno stepen do kojeg je element proizveden kao nusproizvod, ilustrovan je metalnim točkom. Glavni elementi domaćina su prikazani u središnjem krugu tamno plavom bojom. Svaki sektor pokazuje koji procenat sporednih (ili pratećih) elemenata su njihovi nusproizvodi.

Za kritične minerale čiji se jaz u snabdevanju očekuje da će se povećati u narednim godinama, više od 60% se proizvodi kao nusproizvodi.

Primer metala platinske grupe (PGM) ilustruje važnost razumevanja druželjubivosti. PGM se sastoji od šest metala (platina, paladijum, rodijum, iridijum, rutenijum i osmijum) koji nisu samo „grupisani“ u periodnom sistemu. Takođe imaju tendenciju da se javljaju zajedno u geološkim naslagama.

Glavni izvor primarnog PGM – i daleko najveće poznato nalazište ovih metala na Zemlji – je Bušveld magmatski kompleks (BIC) u Južnoj Africi. Iskopavanje kompleksa čini oko 70% primarne ponude platine, 80% rodijuma, 85-90% rutenijuma i iridijuma i skoro 40% paladijuma.

Snabdevanje paladijumom karakterišu dve velike asocijacije, pošto je on takođe značajan nusproizvod iskopavanja nikla u Rusiji. Ali snabdevanje rodijumom, rutenijumom i iridijumom je skoro u potpunosti faktor povezanosti sa platinom u BIC-u. Zbog njihove manje pojave u rudi, vrlo je malo verovatno da bi se ovi metali ikada sami iskopavali, uprkos njihovom statusu kritičnih metala.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!