Dominacija Kine u proizvodnji i preradi ključnih minerala izazvala je globalnu uzbunu, što je navelo Veliku Britaniju da ponovo proceni svoje rezerve. Komitet za spoljne poslove Donjeg doma britanskog parlamenta nedavno je objavio izveštaj pod nazivom „Kamen i nakovanj: Izgradnja otpornosti na ključne minerale“, koji otkriva ranjivost nacije zbog prevelike oslanjanja na autokratske zemlje za ove esencijalne materijale.
Poslanica Alisija Kerns, predsednica komiteta, naglasila je hitnost situacije: „Tri decenije smo bili uspavani za volanom, stalno neuspevajući da prepoznamo značaj ključnih minerala i opasnosti od naše trenutne zavisnosti od autokratskih zemalja.“
Izveštaj naglašava sve veću globalnu zabrinutost zbog bezbednosti snabdevanja ključnim mineralima. Međunarodna agencija za energiju (IEA) navodi da je širom sveta uvedeno preko 200 politika i propisa koji se tiču ključnih minerala, pri čemu se polovina pojavila u poslednjih nekoliko godina. Ketrin Mur, viša predavačica na Univerzitetu u Ekseteru, upozorava da novo normalno stanje može uključivati povećane tenzije i konkurenciju za ove minerale, što zahteva pažljivo razmatranje.
Ključni minerali—poput litijuma, kobalta, nikla i retkih zemnih elemenata—od suštinskog su značaja za napredne tehnologije, posebno u zelenim i elektronskim sektorima. Uprkos njihovoj vitalnoj ulozi, proizvodnja ovih minerala koncentrisana je u nekoliko zemalja, što čini prekide u snabdevanju značajnim rizikom. IEA predviđa da bi potražnja za ovim mineralima mogla porasti tri i po puta do 2030. godine, vođena ekspanzijom električnih vozila, skladištenja energije i tehnologija obnovljivih izvora energije.
Uticaj Kine u ovom sektoru posebno je zabrinjavajući. Kina ne samo da kontroliše veliki deo proizvodnje, već dominira i u preradi mnogih ključnih minerala. Na primer, iako su Australija i Demokratska Republika Kongo veliki proizvođači litijuma i kobalta, Kina obavlja većinu njihove prerade. Kineska strategija vertikalne integracije u lancu snabdevanja učvrstila je njen položaj kao ključnog igrača u proizvodnji i preradi.
Zemlje sa sopstvenim rezervama sve više prate kineski model fokusirajući se na preradu i razvoj domaćih tehnoloških industrija. Indonezija, vodeći proizvođač nikla, zabranila je izvoz neprerađene rude nikla kako bi podstakla svoj sektor prerade.
Velika Britanija, koja je kasno ušla u igru ključnih minerala u poređenju sa SAD i EU, sada je prepoznala potrebu da osigura svoje snabdevanje. Strategija Velike Britanije za ključne minerale, objavljena 2022. godine, identifikuje 18 ključnih minerala, uključujući retke zemaljske elemente. Uprkos relativno maloj površini i složenoj geologiji, Velika Britanija poseduje potencijalne rezerve većine ovih minerala.
Napori su u toku kako bi se oživeli stari rudnici i istražili novi. Kompanija Cornish Metals radi na ponovnom otvaranju rudnika kositra South Crofty u Kornvolu, dok Tungsten West planira ponovno otvaranje rudnika volframa i kositra Hemerdon u Devonu. Ovi projekti postaju isplativi kako globalna potražnja i cene ovih minerala rastu. Pored toga, otpad iz starih rudnika mogao bi ponuditi nove izvore ključnih minerala, čineći ranije neekonomske ležišta ponovo isplativim.
Ketrin Mur zagovara pristup malih razmera u rudarstvu kako bi se brzo iskoristila ležišta visoke čistoće kao odgovor na krize snabdevanja. Ona naglašava važnost pripreme ovih sistema i procesa sada kako bi se osigurala spremnost kada se pojave budući problemi sa snabdevanjem.
Fokus Velike Britanije na oživljavanje rudarskog sektora i snabdevanje ključnim mineralima odražava širi globalni trend ka minimiziranju zavisnosti od dominantnih igrača poput Kine i obezbeđivanju stabilnog pristupa esencijalnim resursima.
Izvor: miningwatch.news