Evropski proizvođači automobila igraju ključnu ulogu u podršci naporima za onshoring, posebno unutar lanca snabdevanja električnih vozila (EV). Nova analiza organizacije Transport & Environment (T&E) iz maja naglašava da potpuno preseljenje proizvodnje EV baterija u Evropu može smanjiti emisije za najmanje 37% u poređenju sa lancem snabdevanja kojim upravlja Kina. Korišćenjem obnovljive energije za proizvodnju, ovo smanjenje se može udvostručiti. Zadovoljavanje potražnje za baterijskim ćelijama i komponentama u Evropi moglo bi uštedeti procenjenih 133 Mt CO2 između 2024. i 2030. godine, što je ekvivalent godišnjim emisijama zemlje poput Češke.
Proizvođači automobila mogu pokrenuti ovu transformaciju ulaganjem kapitala u evropske lance snabdevanja i formiranjem partnerstava za pružanje ugovora o otkupu evropskim kompanijama, što je ključna podrška za nove učesnike koji se takmiče protiv etabliranih lanaca vrednosti.
Obezbeđivanje čistih, održivih i odgovornih lanaca snabdevanja
Proizvođači automobila takođe moraju obezbediti da njihovi lanci snabdevanja budu čisti i odgovorni. Koncept odgovornog ugovaranja, pionirski u industriji odeće, podrazumeva zajedničku odgovornost kroz ceo lanac snabdevanja umesto opterećivanja krajnjeg dobavljača. Predstojeći okvir za dužnu pažnju u Evropi i regulativa EU o baterijama biće ključni u uspostavljanju odgovornih lanaca snabdevanja. Ovo nije samo o praćenju porekla; radi se o angažovanju sa dobavljačima, formalizovanju odgovornih praksi rudarenja i korišćenju novih tehnologija za dobrobit zajednica. Kada angažovanje nije moguće, treba razmotriti raskidanje saradnje, ali fokus mora ostati na zajedničkom ublažavanju rizika i poboljšanju.
Direktan angažman sa rudarskim kompanijama
Veliki proizvođači originalne opreme koji zahtevaju značajne količine sirovina mogu raditi direktno sa rudarskim kompanijama na poboljšanju odgovornog snabdevanja. Promovisanje odgovornih dobavljača na nivo dobavljača prvog reda i direktan angažman sa njima omogućava proizvođačima da iskoriste svoju kupovnu moć za pozitivne promene. Proizvođači manjih količina mogu se pridružiti međunarodnim šemama sertifikacije kao što je Inicijativa za odgovorno rudarenje (IRMA) kako bi signalizirali svoju potražnju za odgovorno nabavljenim materijalima.
Iskorišćavanje moći jedinstvenog evropskog tržišta
Pametno dizajnirane politike mogu privući investitore i promovisati lokalnu, čistiju proizvodnju. Iako Evropa nudi jedno od najvećih potrošačkih tržišta, trenutni okvir finansiranja mogao bi se poboljšati učenjem od jednostavnosti i predvidljivosti američkih politika, kao što je US IRA. Posvećenost Evrope automobilima sa nultom emisijom do 2035. šalje prave signale investitorima, ali je potrebna sveobuhvatna zelena industrijska strategija za nagrađivanje lokalne proizvodnje.
Implementacija strogog kriterijuma CO2 po kilovat-satu za baterije mogla bi biti efikasna industrijska mera za nagrađivanje čistijih lokalnih proizvođača. Pored toga, zajednička posvećenost SAD, Kanade, Australije i Evrope da kupuju održivo nabavljeni nikl, koristeći prag ugljenika za pristup tržištu, podržala bi čistije zapadne dobavljače.
Uloga vlada i regulativa
Potrošači sami ne mogu pokrenuti ove promene jer su na kraju dugog lanca B2B odluka. Vlade i regulative moraju implementirati mere za promovisanje odgovornog snabdevanja i lokalne proizvodnje.
Zaključak
Iako je napredak postignut, potrebna je veća aktivnost proizvođača automobila i vlada u narednim godinama. Industrija mora iskoristiti svoj uticaj da igra ključnu ulogu u odgovornom snabdevanju, a pametne regulative treba da pruže okvir za uspeh.
Izvor: miningwatch.news