Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoUloga Švedske u evropskom upravljanju geopolitičkim rizicima i izazovima u lancu snabdevanja...

Uloga Švedske u evropskom upravljanju geopolitičkim rizicima i izazovima u lancu snabdevanja retkim metalima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Dok Evropa nastoji da postigne svoje ciljeve u pogledu klime i održivosti, istovremeno smanjujući zavisnost od drugih država, posebno u oblasti retkih metala, Švedska se pojavljuje kao ključni igrač. U svom obraćanju o stanju u Evropskoj uniji 2022. godine predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je naglasila sve veći značaj litijuma i retkih zemnih metala. Ona je istakla da je za EU imperativ pristup lancima snabdevanja kritičnim mineralima sa geostrateškim načinom razmišljanja.

U pozadini globalnih napora da se ublaži oslanjanje na Kinu, Evropa preispituje značaj rudarstva i prerade minerala. Predlog Evropskog zakona o kritičnim sirovinama, koji je Evropska komisija predstavila u martu 2023. i koji je potom odobrio Evropski parlament, odražava zajednički napor da se uspostavi regulatorni okvir za sigurno i održivo snabdevanje kritičnim sirovinama.

Rastuća potražnja za retkim metalima, neophodnim za digitalni napredak, bezbednost i prelazak na zelenu ekonomiju, naglašava strateški značaj ovih resursa u kontekstu konkurencije velikih sila, posebno između Kine i Sjedinjenih Država. Dok tenzije eskaliraju oko odbrambene i ekonomske politike, Međunarodna agencija za energiju predviđa značajno povećanje potražnje za raznim kritičnim metalima i mineralima u narednim decenijama.

Supported by

Trenutno se Evropska unija u velikoj meri oslanja na uvoz retkih metala iz Kine, što stvara zabrinutost za životnu sredinu, zdravlje i održivost. Evropska unija je identifikovala retke zemne metale koji potencijalno mogu biti deficitarni, što je podstaklo ponovnu procenu strategija nabavke. Dok Kina ostaje dominantni dobavljač, značajna nalazišta retkih zemalja postoje van njenih granica, uključujući Grenland, teritoriju sa ogromnim potencijalom.

Švedska se, sa svojim nasleđem u oblasti retkih zemnih metala i aktuelnim inicijativama u tom sektoru, pojavljuje kao obećavajuća alternativa Kini. Projekat kao što je Norra Karr na severu Švedske nudi ekonomski i ekološki održive izvore retkih zemnih metala. Međutim, put ka rudarstvu i vađenju ovih resursa prepun je izazova, uključujući regulatorne prepreke, tehničke složenosti i protivljenje rudarstvu.

Štaviše, obezbeđivanje pristupa nalazištima retkih zemalja samo je početni korak u ublažavanju rizika u snabdevanju. Evropska unija mora da razvije snažne prerađivačke kapacitete kako bi smanjila zavisnost od Kine za nizvodne proizvodne procese, u kojima trenutno ima dominantnu poziciju.

Strateška kontrola Kine nad retkim zemljama, zajedno sa izvoznim ograničenjima i geopolitičkim manevrisanjem, predstavlja značajne rizike za evropsku stratešku autonomiju i bezbednost. Zabrane izvoza i kontrole kritičnih materijala mogle bi da poremete evropsku industriju, posebno u sektorima kao što su automobilska industrija i obnovljiva energija.

Evropa se suočava sa izborom između kontinuiranog oslanjanja na zastarele lance snabdevanja i izlaganje geopolitičkim slabostima ili diverzifikaciji kako bi se uspostavili alternativni izvori i kapaciteti za obradu. Takvi napori na diverzifikaciji ne samo da bi ublažili rizike u snabdevanju, već bi takođe doprineli razvoju otpornije i održivije evropske privrede.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!