Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoTurska teži partnerstvu sa Kinom kako bi razvila nalazišta retkih elemenata i...

Turska teži partnerstvu sa Kinom kako bi razvila nalazišta retkih elemenata i unapredila industriju baterija za električna vozila

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Turska nastoji da formira partnerstvo sa Kinom kako bi razvila svoje nedavno otkriveno nalazište retkih elemenata, što bi moglo povećati njenu privlačnost kineskim proizvođačima električnih vozila (EV) i baterija. Ministar energetike Alparslan Bajraktar predvodiće delegaciju u Kinu u oktobru na napredne pregovore o saradnji, prema izvorima upoznatim sa razgovorima, koji su tražili anonimnost zbog osetljive prirode pregovora.

Ova inicijativa sledi nakon formalne prijave Turske za pridruživanje grupi zemalja tržišta u razvoju BRICS, koja uključuje Kinu i Rusiju. Turska se nada da bi uspešni pregovori mogli privući kineske kompanije poput BYD Co., najvećeg svetskog proizvođača električnih vozila, da razmotre proširenje svojih operacija u Turskoj. Predsednici Redžep Tajip Erdogan i Si Đinping razgovarali su o ovoj mogućoj saradnji tokom njihovog sastanka u Kazahstanu početkom jula.

Ministarstvo energetike i prirodnih resursa Turske odbilo je da komentariše, a kinesko Ministarstvo trgovine nije odgovorilo na zahteve za komentar.

Supported by

Pre dve godine, Turska je objavila otkriće značajnog nalazišta retkih elemenata u Bejlikovi, blizu Eskisehira u centralnoj Anadoliji. Tursko Ministarstvo energetike izrazilo je spremnost da uspostavi rafineriju na ovoj lokaciji za preradu sirovina. Ministar industrije i tehnologije, Fatih Kačir, naglasio je prošlog meseca da Turska ima za cilj da postane ključni igrač u globalnom lancu snabdevanja retkim zemljama, od eksploatacije sirovina do gotovih električnih vozila i baterija.

Kina već decenijama dominira industrijom retkih elemenata, kontrolišući i proces eksploatacije i rafinacije. Ova dominacija izazvala je zabrinutost u Vašingtonu i Briselu, što je dovelo do pokušaja da se diversifikuju izvori retkih zemalja i drugih ključnih minerala. Ovi napori suočili su se sa brojnim preprekama, uključujući tehničke izazove, regulatorna kašnjenja i otpor javnosti.

Kineski proizvođači sve više traže pristup tržištu Evropske unije, gde carinski sporazum Turske pruža povoljan ulazni punkt. BYD je već potvrdio izgradnju fabrike u Turskoj, a pregovori su u toku i sa drugim kineskim proizvođačima automobila, uključujući Chery Automobile Co Ltd., SAIC Motor Corp. i Great Wall Motor Co.

Kineske državne novine Global Times istakle su mogućnost saradnje između Kine i Turske koja proizilazi iz ovog otkrića retkih zemalja. Turska ima za cilj da preradi nalazište u Bejlikovi u visokočiste pojedinačne retke elemente, povećavajući svoju stratešku poziciju na globalnom tržištu.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

ACG Metals završio akviziciju rudnika Gediktepe u Turskoj

ACG Metals je uspešno završio akviziciju vrednu 290 miliona dolara rudnika Gediktepe u turskoj provinciji Balikesir. Rudnik, koji trenutno proizvodi zlato i srebro, uskoro će se preusmeriti na proizvodnju bakra i cinka, sa ciljem da godišnje generiše od 20.000...

Norveški projekat Eigersund postiže veliki uspeh u evropskom lancu snabdevanja kritičnim mineralima

Norge Mining je postigao značajan uspeh sa svojim projektom Eigersund na jugozapadu Norveške, gde kompanija nastoji da obezbedi kritične i strateške minerale neophodne za različite industrije poput bezbednosti hrane, poluprovodnika, baterija za električna vozila, zelenih tehnologija i odbrane. Nedavna „Studija...

Da li je iko obratio pažnju na ovu rečenicu direktora Rio Tinta?

Kada se kompanija ili institucija suočava se nepoverenjem klijenata, zaposlenih, građana, svaki istup u javnosti se računa. Zaposli se dobar menadžer za odnose sa javnošću, svaka reč se odmerava i seče, svaka misao pažljivo analizira. Kada je krizni PR...
error: Content is protected !!