Istraživači sa ETH Zurich razvili su proces inspirisan prirodom za efikasno oporavak europijuma iz starih fluorescentnih lampi, što bi moglo revolucionisati reciklažu retkih zemnih metala. Evo pregleda njihovog inovativnog pristupa:
Metoda inspirisana prirodom: Istraživači su koristili mali molekul koji služi kao mesto vezivanja za metale u enzimima. Ovaj molekul, tetratiometalat, sadrži četiri atoma sumpora oko volframa ili molibdena. Efikasno odvaja europijum redukujući ga u jedinstveno dvovalentno stanje, pojednostavljujući njegovu ekstrakciju iz drugih retkih zemnih metala.
Dokaz koncepta: Nova metoda ekstrahuje europijum direktno iz fluorescentnog praha u korišćenim lampama. Postiže količine 50 puta veće od postojećih metoda bez potrebe za opsežnim koracima predobrade.
Održivost i efikasnost: Trenutni procesi separacije su energetski i resursno intenzivni, uključujući brojne korake tečno-tečne ekstrakcije. Novi proces je jednostavniji, efikasniji i ekološki prihvatljiviji. Može potencijalno pretvoriti otpad od lampi u urbani rudnik za europijum, smanjujući zavisnost od uvoza.
Ekonomski i ekološki uticaj: Potražnja za europijumom je opala sa ukidanjem fluorescentnih lampi, čineći prethodne metode reciklaže neekonomičnim. Nova metoda može iskoristiti velike količine otpada od fluorescentnih lampi, sa većim sadržajem retkih zemnih metala nego prirodne rude. Pristup ima za cilj povećanje stope reciklaže retkih zemalja u EU, koja je trenutno ispod 1%.
Budući izgledi: Istraživači su patentirali tehnologiju i osnivaju start-up pod nazivom REEcover kako bi je komercijalizovali. Rade na prilagođavanju procesa za druge metale retkih zemalja poput neodimijuma i disprozija koji se nalaze u magnetima. Cilj je uspostavljanje održivih praksi reciklaže za ove kritične materijale.
Ovo otkriće naglašava potencijal inovativnih metoda reciklaže za rešavanje kritičnih problema snabdevanja i zaštite životne sredine povezanih sa retkim zemnim metalima.
Izvor: miningwatch.news