Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoŠvajcarsko-kanadski litijumski projekat u Bosni za snabdevanje Mercedesa

Švajcarsko-kanadski litijumski projekat u Bosni za snabdevanje Mercedesa

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Švajcarska rudarska kompanija Arcor i kanadska kompanija Rock Tech potpisale su ugovor o partnerstvu koji podrazumeva i distribuciju litijuma iz Lopara u Bosni i Hercegovini. Prema njihovim tvrdnjama, snabdevaće fabriku automobila Mercedes-Benz. Lokalno stanovnistvo se protivi tim aktivnostima.

„Litijum karbonat će se na ekološki i društveno odgovoran način vaditi u Arkorovom rudniku u Loparama u BiH, a zatim će ga Roc Tech konvertovati u litijum hidroksid ‘Made in Germany’”, saopšteno je iz Klik.ba.

Rock Tech takođe gradi svoj prvi pogon u Nemačkoj za proizvodnju litijum hidroksida za industriju baterija i automobila od 2026. Između ostalog, kompanija je već potpisala kupoprodajne ugovore sa Mercedes-Benz grupom.

Supported by

U fazi istraživanja koja je u toku od 2018. godine, Arkor je potvrdio nalazišta litijum karbonata, kao i bora, kalijum i magnezijum sulfata u rudniku u blizini Lopara. Kako ističe Nikolas Trend, predsednik Borda direktora Arkora, lokalitet je jedinstven u svetu po svojoj veličini i geološkoj strukturi.

Procene su da na području Lopara postoje nalazišta od 1,5 miliona tona ekvivalenta litijum karbonata, 14 miliona tona bora, 35 miliona tona kalijuma i 94 miliona tona magnezijum sulfata.

Lokalna opštinska zajednica i javnost su protiv bilo kakvog istraživanja rudarstva, tako da ostaje da se vidi kako kompanije planiraju da prevaziđu ovu situaciju uz žestoko protivljenje lokalnih građana i započnu dalje projektne aktivnosti. Takođe, ostaje pitanje kako će akcionari Mercedesa reagovati na ESG probleme na lokaciji projekta.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!