Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoStrateški potez Evrope ka nezavisnosti u sektoru litijuma: Izazovi i investicione prilike

Strateški potez Evrope ka nezavisnosti u sektoru litijuma: Izazovi i investicione prilike

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Situacija sa cenama litijuma i evropskim tržištem predstavlja složen pejzaž sa izazovima, ali i prilikama. Evo glavnih tačaka:

Cene litijuma sada i u budućnosti: Prema podacima Clean Energy Associates, cene litijuma će verovatno ostati niske do 2028. godine. Ova prognoza odražava širi trend volatilnosti cena na tržištu litijuma, pod uticajem dinamike ponude i potražnje, kao i geopolitičkih faktora.

Strateški potezi Evropske unije: EU aktivno radi na smanjenju zavisnosti od Kine za litijum, s obzirom na to da Kina trenutno dominira globalnim tržištem. Kina kontroliše 80% globalne proizvodnje litijumskih hemikalija i obezbeđuje 97% litijuma za EU, što predstavlja značajan strateški cilj za Evropu. Zakon o kritičnim sirovinama ima za cilj da smanji ovu zavisnost za najmanje 10% do 2030. godine.

Supported by

Ekspanzija rudarenja litijuma u Evropi: Evropa planira otvaranje novih rudnika litijuma kako bi ojačala svoj lanac snabdevanja. Ova inicijativa deo je šireg napora da se poboljšaju domaće proizvodne sposobnosti i smanji oslanjanje na kineski uvoz. Međutim, ovo je složen poduhvat zbog visokih kapitalnih troškova (capex), troškova rada i energije, što predstavlja značajne prepreke.

 Investicione perspektive: Izazov za Evropu biće privlačenje investicija u sektor rudarenja litijuma, s obzirom na prednosti kineskih proizvođača u vidu jeftine radne snage i energije. Evropski rudarski projekti moraće da prevaziđu ove troškove kako bi bili konkurentni.

Tržišne prilike: Uprkos trenutnim izazovima, mogle bi se pojaviti prilike za investitore, naročito ako evropski napori da povećaju lokalnu proizvodnju počnu da daju rezultate. Jedan od načina za izlaganje sektoru litijuma je kroz Sprott Lithium Miners ETF (LITP), koji prati performanse Nasdaq Sprott Lithium Miners Indexa. Ovaj indeks uključuje kompanije koje se bave rudarenjem litijuma, pružajući način za ulaganje u potencijal rasta sektora.

Uopšteno, iako Evropa suočava sa značajnim preprekama u smanjenju zavisnosti od kineskog litijuma, regionalni napori ka većoj samodovoljnosti i otvaranje novih rudarskih projekata mogli bi stvoriti investicione prilike, posebno ako tržište postane povoljnije u narednim godinama.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...
error: Content is protected !!