Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoStrateški potez Evrope ka nezavisnosti u sektoru litijuma: Izazovi i investicione prilike

Strateški potez Evrope ka nezavisnosti u sektoru litijuma: Izazovi i investicione prilike

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Situacija sa cenama litijuma i evropskim tržištem predstavlja složen pejzaž sa izazovima, ali i prilikama. Evo glavnih tačaka:

Cene litijuma sada i u budućnosti: Prema podacima Clean Energy Associates, cene litijuma će verovatno ostati niske do 2028. godine. Ova prognoza odražava širi trend volatilnosti cena na tržištu litijuma, pod uticajem dinamike ponude i potražnje, kao i geopolitičkih faktora.

Strateški potezi Evropske unije: EU aktivno radi na smanjenju zavisnosti od Kine za litijum, s obzirom na to da Kina trenutno dominira globalnim tržištem. Kina kontroliše 80% globalne proizvodnje litijumskih hemikalija i obezbeđuje 97% litijuma za EU, što predstavlja značajan strateški cilj za Evropu. Zakon o kritičnim sirovinama ima za cilj da smanji ovu zavisnost za najmanje 10% do 2030. godine.

Supported by

Ekspanzija rudarenja litijuma u Evropi: Evropa planira otvaranje novih rudnika litijuma kako bi ojačala svoj lanac snabdevanja. Ova inicijativa deo je šireg napora da se poboljšaju domaće proizvodne sposobnosti i smanji oslanjanje na kineski uvoz. Međutim, ovo je složen poduhvat zbog visokih kapitalnih troškova (capex), troškova rada i energije, što predstavlja značajne prepreke.

 Investicione perspektive: Izazov za Evropu biće privlačenje investicija u sektor rudarenja litijuma, s obzirom na prednosti kineskih proizvođača u vidu jeftine radne snage i energije. Evropski rudarski projekti moraće da prevaziđu ove troškove kako bi bili konkurentni.

Tržišne prilike: Uprkos trenutnim izazovima, mogle bi se pojaviti prilike za investitore, naročito ako evropski napori da povećaju lokalnu proizvodnju počnu da daju rezultate. Jedan od načina za izlaganje sektoru litijuma je kroz Sprott Lithium Miners ETF (LITP), koji prati performanse Nasdaq Sprott Lithium Miners Indexa. Ovaj indeks uključuje kompanije koje se bave rudarenjem litijuma, pružajući način za ulaganje u potencijal rasta sektora.

Uopšteno, iako Evropa suočava sa značajnim preprekama u smanjenju zavisnosti od kineskog litijuma, regionalni napori ka većoj samodovoljnosti i otvaranje novih rudarskih projekata mogli bi stvoriti investicione prilike, posebno ako tržište postane povoljnije u narednim godinama.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img

Povezani članci

EU traži lakši pristup investicijama u Australiji kako bi diverzifikovala snabdevanje ključnim mineralima

Evropska unija zalaže se za povoljnije uslove za strane investicije u Australiji, sa ciljem da diversifikuje svoj lanac snabdevanja ključnim mineralima. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada EU želi da poboljša pristup vitalnim resursima poput litijuma, kobalta i nikla,...

Northvolt se suočava sa finansijskim problemima, obustavlja proizvodnju i smanjuje broj radnih mesta zbog pada potražnje za električnim vozilima

Švedski proizvođač baterija Northvolt AB preduzima drastične mere kako bi stabilizovao svoju finansijsku situaciju, uključujući obustavu proizvodnje u svojoj vodećoj fabrici i otpuštanje radnika zbog operativnih izazova i smanjene potražnje za električnim vozilima (EV). Prvi koraci kompanije u okviru...

ACG Metals završio akviziciju rudnika Gediktepe u Turskoj

ACG Metals je uspešno završio akviziciju vrednu 290 miliona dolara rudnika Gediktepe u turskoj provinciji Balikesir. Rudnik, koji trenutno proizvodi zlato i srebro, uskoro će se preusmeriti na proizvodnju bakra i cinka, sa ciljem da godišnje generiše od 20.000...
error: Content is protected !!