Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSrbija pokreće razgovore sa Rio Tintom vezano za litijumski projekat Jadar

Srbija pokreće razgovore sa Rio Tintom vezano za litijumski projekat Jadar

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Srbija želi da nastavi dalje razgovore o svom litijumskom projektu sa anglo-australijskom rudarsom kompanijom Rio Tinto, rekao je u sredu predsednik Aleksandar Vučić i dodao da bi trebalo da bude više javnih rasprava o tome da li projekat treba da se nastavi.

Beograd je u januaru 2022. oduzeo licence za projekat Jadar litijum vredan 2,4 milijarde dolara nakon masovnih ekoloških protesta. Ako bude završen, projekat bi mogao da obezbedi 90% trenutnih potreba Evrope za litijumom i pomogne da kompanija postane vodeći proizvođač litijuma.

Smatran kritičnim materijalom od strane Evropske unije i Sjedinjenih Država, litijum se u velikoj meri koristi u baterijama za električna vozila i mobilne uređaje.

Supported by

Govoreći na marginama Svetskog ekonomskog foruma u ​​Davosu, Vučić je rekao da je u sredu imao “težak razgovor” sa predstavnicima Rio Tinta.

Srpski ekolozi su 2021. i 2022. godine prikupili 30.000 potpisa u peticiji kojom se zahteva da parlament donese zakon o zaustavljanju istraživanja litijuma u ​​zemlji.

Zeleni aktivisti su više puta upozoravali da će rudarski projekti izazvati još veće zagađenje Srbije, jedne od najzagađenijih zemalja u Evropi.

Vučić je rekao da je od Rija tražio uveravanja o ekološkim standardima i rekao da bi sledeća vlada – za koju se očekuje da će biti formirana do maja – trebalo da se pozabavi tim pitanjem.

„Rio mora da ponudi najčistija rešenja, najviše standarde u svetu za prirodu i ljude koji će tamo raditi“, rekao je on.

U odgovoru e-poštom, portparol Rio Tinta je rekao: „I dalje verujemo da projekat Jada može da deluje kao katalizator za razvoj drugih industrija i desetine hiljada radnih mesta za sadašnje i buduće generacije u Srbiji“.

Kompanija je fokusirana na konsultacije sa svim zainteresovanim stranama kako bi se istražile opcije vezane za budućnost projekta, dodaje se u mejlu.

Da bi podstakla ekonomski rast i prihode, Vlada Srbije je ponudila mineralne resurse stranim investitorima.

Izvor :Market Screener

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!