Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSrbija: Naš kalcit jedan od najčisitijih, ima široku primenu

Srbija: Naš kalcit jedan od najčisitijih, ima široku primenu

Supported byspot_img
Supported byspot_img

Ministarstvo rudarstva i energetike objavilo je danas da mineral kalcit koji se u poslednje vreme našao pod posebnom pažnjom javnosti, kod nas ima čistoću od 99,63 odsto, što ga čini jednim od najčistijih kalcijum karbonata u svetu.

Ministarstvo ističe u saopštenju da je njegova primena izuzetno široka, jer se koristi u skoro svim industrijama, od boje lakova, plastike, papira, pa sve do sirovine za farmaciju, kozmetiku, aditiva za prehranu, u hemijskoj industriji.

Kako je navedeno, ovaj mineral se između ostalog, koristi i u filterima za prečišćavanje vode i odsumporavanje.
Vrednost kalcijum karbonata je, ističu iz ministarstva, srazmerna njegovoj čistoći, tačnije kada nema primese olova, žive, kadmijuma, magnezijuma u velikim količinama, baš kao onaj koji je nađen u Srbiji.

Supported by

Navode i da se uspešno rade istraživanja mogućnosti primene kalcijuma za proizvodnju baterija budućnosti koje bi mogle da zamene litijumske baterije, te da je vađenje kalcijum karbonata jednostavno, bezbedno i nije štetno po životnu sredinu, zahvaljujući savremenim tehnologijama koje se koriste u postupku.

Kiselost šuma se rešava kalcijum karbonatom, koristi za odsumporavanje u filterima u elektranama na ugalj i fabrikama, a koristi se i u filterima za vodu i za poboljšanje PH vrednosti zemljišta vode u bazenima i kao reagens u laboratorijama, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo napominje da se trenutno za industrije farmacije i kozmetike i prehrambene reagense, sirovina kalcijum karbonata uvozi u Srbiju i region u potpunosti, što otvara prostor za pozicioniranje Srbije kao vodećeg regionalnog izvoznika u budućnosti.

Stav kojim se Ministarstvo rudarstva i energetike u potpunosti rukovodi jeste da moderno rudarstvo i zaštita životne sredine mogu i moraju biti komplementarni procesi, navodi se u saopštenju i dodaje da se takva strategija najbolje može primeniti upravo na kalcitu, čime bi se obezbedilo ne samo puko očuvanje životne sredine, već aktivno učešće u njenoj zaštiti.

Iz ministarstva naglašavaju da će nam naša mineralna bogatstva mnogo značiti u godinama koje dolaze, imajući u vidu da su mineralni resursi ključni i za proces energetske tranzicije, za razvoj novih, ekološki prihvatljivih tehnologija bez kojih nema razvoja obnovljivih izvora energije, skladištenja električne energije i novih tzv. pametnih tehnologija.

U skladu s tim, smatraju da bi naš cilj trebalo da bude ne samo da sačuvamo rudarstvo, već da omogućimo dalji razvoj i modernizaciju, gde je jedna od najbitnijih stvari da stalno podižemo zahteve i kriterijume kad je reč o uticaju na životnu sredinu.

Ministarstvo navodi i da mineralno bogatstvo naše zemlje pripada ne samo sadašnjim, nego i budućim generacijama bog čega je važno da znamo čime raspolažemo i kakav rudarski potencijal imamo, preneo je Tanjug.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Neizvesnost procene vrednosti i ulaganja u retke zemne elemente

Retki zemni elemenati su neophodni za različite moderne tehnologije, od pametnih telefona do električnih vozila. Međutim, uprkos njihovoj ključnoj ulozi, mehanizmi određivanja cena doprinose promenljivost i neizvesnost na finansijskim tržištima. Nedostatak transparentnog određivanja cena predstavlja izazov za analitičare tržišta, koji...

Da li se rudno bogatstvo Bosne posmatra kao ekonomska prilika ili briga za životnu sredinu?

Strateški značaj Bosne i Hercegovine za Evropsku uniju leži u njenim obilnim rezervama minerala, koje se smatraju ključnim za tranziciju EU ka ekološki održivim praksama. Međutim, ovo bogatstvo resursa privuklo je međunarodne kompanije, čije aktivnosti eksploatacije izazivaju zabrinutost zbog...

Atmosfera zlatne groznice u Bosni – bez brige za očuvanje flore i faune

Šuma koja okružuje Vareš nije samo zbirka drveća već vitalno stanište za divlje životinje, uključujući medvede i vukove. Međutim, aktivisti su uznemireni nedavnim krčenjem šuma na tom području, koje pripisuju pripremama za rudarske aktivnosti. Profesor Samir Lemes iz NVO...
error: Content is protected !!