Potpisivanje memoranduma o razumevanju između Srbije i EU o kritičnim sirovinama predstavlja značajan korak napred za kontroverzni projekat eksploatacije litijuma u dolini Jadra u Srbiji. Ovaj sporazum, koji su potpisali srpska ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, omogućava realizaciju planiranog rudnika litijuma kompanije Rio Tinto, uprkos stalnim protestima i ekološkoj zabrinutosti.
Zainteresovanost EU za projekat podstaknut je potrebom za litijumom, ključnom komponentom za baterije električnih vozila, kako bi se smanjila zavisnost od kineskog uvoza. Događaj, kojem su prisustvovali nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, naglašava značaj projekta. Vučić je istakao potencijal projekta kroz značajne strane investicije u Srbiju, u iznosu od oko 6 milijardi evra.
Nemački kancelar Šolc podržao je projekat, ističući njegov potencijal za stvaranje novih vrednosnih lanaca, radnih mesta i povezivanje Srbije sa održivom mobilnošću. Na događaju je takođe potpisano pismo o namerama za razvoj vrednosnog lanca e-mobilnosti Srbije od strane istaknutih međunarodnih bankarskih i industrijskih rukovodilaca.
Nedavne zakonske prilagodbe od strane srpske vlade, uključujući ponovno uspostavljanje prostornog plana za projekat i uklanjanje drugih pravnih prepreka, otvorile su put za razvoj rudnika. Memorandum se fokusira na podsticanje saradnje između industrija EU i Srbije, promovišući niz projekata od istraživanja do krajnjeg proizvoda, posebno unutar ekosistema industrije električnih vozila.
Uprkos podršci projekta od strane raznih međunarodnih aktera, uključujući UK, Australiju, SAD i EU, on ostaje sporan unutar Srbije. Ekološki aktivisti i lokalni stanovnici strahuju da će rudnik štetiti vodi i zemljištu u regionu. Oni tvrde da će finansijske koristi za Srbiju biti minimalne i ukazuju na kontroverznu istoriju kompanije Rio Tinto u drugim delovima sveta.
Srpska vlada je prethodno obustavila projekat u januaru 2022. godine nakon masovnih protesta i javnog protivljenja. Međutim, nedavni razvoj događaja ukazuje na obnovljenu posvećenost napretku projekta, odražavajući šire ambicije EU da osigura lanac snabdevanja litijumom, budući da se očekuje veliki porast potražnje za ovom sirovinom u narednim decenijama.
Izvor: miningwatch.news