Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSporazum EU sa Ruandom izaziva zabrinutost zbog porekla minerala

Sporazum EU sa Ruandom izaziva zabrinutost zbog porekla minerala

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Kako Evropska unija i Ruanda završavaju dogovor koji ima za cilj obezbeđivanje stabilnog snabdevanja esencijalnim mineralima za zelene tehnologije, javlja se zabrinutost oko porekla ovih resursa. Sporazum nastoji da uspostavi održive i otporne lance vrednosti za kritične sirovine, ali uloga Ruande u ilegalnoj trgovini mineralima, posebno sa ratom razorenom Demokratskom Republikom Kongo (DRK), baca senku na aranžman.

Uprkos pozitivnom imidžu Ruande kao svetionika napretka nakon tragičnog genocida 1994. godine, njena umešanost u šverc minerala iz DRC-a postavlja etička pitanja. DRC je bogata plemenitim metalima i mineralima, uključujući koltan, kobalt, zlato i dijamante, koji su ključni za različite tehnologije čiste energije. Međutim, sukobi i eksploatacija narušavaju rudarske operacije u istočnim provincijama Severni i Južni Kivu, gde naoružane grupe, uključujući pobunjenike M23, kontrolišu ključne rute snabdevanja mineralima.

Napori kao što je Međunarodna inicijativa za lanac snabdevanja kalajem (ITSCI) imaju za cilj da obezbede da lanci snabdevanja ostanu bez konfliktnih minerala. Međutim, dokazi ukazuju na značajne nedostatke u sistemu, pri čemu minerali iz rudnika u zonama sukoba nalaze svoj put do globalnih tržišta. Ovo izaziva zabrinutost da bi sporazum EU sa Ruandom mogao nenamerno da podrži trgovinu konfliktnim mineralima i produži ciklus nasilja u regionu.

Supported by

Dok sporazum između EU i Ruande naglašava održivu i odgovornu proizvodnju, kritičari tvrde da bez snažnih mehanizama za sprovođenje, takve obaveze ostaju šuplje. Nedostatak međunarodnih standarda i nadzora podriva napore da se osigura etički izvor minerala, ostavljajući otvorena vrata za eksploataciju i kršenje ljudskih prava.

U svetlu nedavnih sudskih postupaka protiv kompanija umešanih u trgovinu “krvavim mineralima”, raste pritisak na Evropsku komisiju da preispita svoje partnerstvo sa Ruandom. Kritičari unutar EU dovode u pitanje mudrost podržavanja režima sa upitnim praksama, posebno kada je u pitanju izvor minerala. Ishod ove debate neće uticati samo na zelene energetske ambicije EU, već i na njenu posvećenost ljudskim pravima i etičkim poslovnim praksama na globalnoj sceni.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!