Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoRio Tinto ostaje u Srbiji uprkos spekulacijama o odlasku

Rio Tinto ostaje u Srbiji uprkos spekulacijama o odlasku

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je u nedelju da kompanija Rio Tinto nije napustila Srbiju, jer ovde poseduje “veliku površinu zemlje”.

“Ne možete oduzeti tu zemlju tim ljudima (preduzeću). Ako to uradite, krenuli ste u nacionalizaciju. Ako se odlučite za nacionalizaciju, onda u ovoj zemlji nema pravne sigurnosti ni za investitore, ni za kompanije”, rekla je Brnabić.

Ona je dodala da se nada da nova vlada neće pokušati da uradi nešto tako.

Supported by

Meštani u tom delu Srbije dobrovoljno su prodali svoje zemljište Rio Tintu, rekla je ona.

“Ni jedan milimetar zemlje koju poseduje Rio Tinto nije rezultat eksproprijacije. Ponudili su neke pare, a ti ljudi su to prodali. Ne možete to zemljište da uzmete”, rekla je premijerka.

Brnabić je objasnila da je Rio Tinto došao u Srbiju nešto pre 2004. godine kada su promenjeni zakoni o rudarstvu, tako da kada neko ima pravo na istraživanje, automatski dobija i pravo eksploatacije.

Rio Tinto sada može da tuži Srbiju na osnovu toga“, dodala je ona.

Načelnik Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Miladin Kovačević rekao je da u vezi sa ugovorom sa kompanijom Rio Tinto postoje dve opcije: ili da se raskine ili da se produži.

Raskid bi koštao državu “najmanje pola milijarde”, objasnio je on, dodajući da je druga opcija da se “stvori snažan pokretač rasta”.

Brnabić je rekla da ne postoji ugovor „kao takav“, ali da kompanija ima dozvolu za istraživanje koja ne može biti izdata nikom drugom osim ako sam Rio Tinto ne odluči da je ne koristi.

“Država ne može da je da nekom drugom. Nemamo ugovor, ali ta dozvola je važeća. Kada ste 2004. godine izdali prvu dozvolu za istraživanje, a zatim promenili zakon 2006. godine, produžavajući prava istraživanja do 2012. godine, bivša vlast je gurnula državu u to“, rekla je premijerka.

Izvor : miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!