Intenziviranje trgovinskog sukoba između Sjedinjenih Država i Kine oko resursa litijuma, kritičnog za rastuću industriju električnih vozila širom sveta, stavio je Srbiju u prvi plan. Blagoslovena najvećim evropskim rezervama litijuma, Srbija će imati ogromnu korist od ovog sukoba titana, potencijalno transformišući svoju ekonomiju u elektranu litijuma vrednu 6,5 milijardi dolara godišnje. Kompanije poput Tesle, Gugla i Epla već gledaju na litijumsku blagodat Srbije, naglašavajući geopolitički značaj ovog resursa.
Tokom nedavne posete Beogradu, kineski predsednik Si Đinping aktivno je tražio pristup srpskim rezervama litijuma, nastojeći da ojača dominaciju Kine na tržištu električnih vozila. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, vešt u balansiranju odnosa i sa Kinom i sa SAD, strateški koristi ovo rivalstvo u korist Srbije. Međutim, ovaj delikatan diplomatski ples postavlja pitanja o dugoročnom geopolitičkom opredeljenju Srbije.
Srpska nalazišta litijuma, procenjena na 118 miliona tona litijum-oksida, imaju ogromnu vrednost za proizvodnju električnih baterija. Vučić vidi litijum kao potencijalni ekonomski spas za Srbiju, posebno sa najvećim evropskim rezervama litijuma koje se nalaze u zapadnosrpskom regionu Mačve. Naime, Rio Tinto, australijski rudarski gigant, ima značajan udeo u Mačvi.
Nedavni sastanak Vučića i Sija u Beogradu naglasio je veliko interesovanje Kine za srpske rezerve litijuma. Razgovori su se kretali od ekonomske saradnje do kineskih investicija u svemirsku tehnologiju i prodaje oružja Srbiji, pri čemu je litijum bio istaknut u njihovim razgovorima.
Odgovor Bajdenove administracije na rastući uticaj Kine bio je brz, uvođenjem novih tarifa na kineske električne automobile, solarne panele i čelik. Ove mere imaju za cilj očuvanje radnih mesta i industrije u SAD i obuzdavanje kineske nepoštene trgovinske prakse. Eskalirajuće trgovinske tenzije naglašavaju strateški značaj litijuma u globalnoj ekonomiji i njegove potencijalne implikacije na nacionalnu bezbednost.
Rastuće kinesko tržište električnih vozila, koje predvode kompanije poput BID-a, predstavlja značajan izazov za dominaciju SAD. BID-ova jeftina električna vozila, napajana naprednim litijum-gvožđe-fosfatnim baterijama, postaju sve popularnija širom sveta. Kineska kontrola nad resursima litijuma mogla bi dodatno ojačati njenu poziciju na tržištu električnih vozila, predstavljajući pretnju interesima SAD.
Osim ekonomskih razmatranja, strateški interesi Kine u Srbiji protežu se i na geopolitičke sfere, uključujući podršku stavu Srbije po pitanju Tajvana i Kosova. Odbijanje Srbije da se uskladi sa zapadnim sankcijama Rusiji u skladu je sa širim ciljem Kine da se suprotstavi uticaju SAD i proširi svoj geopolitički domet.
Izvor: miningwatch.news