Kako tržište električnih vozila (EV) raste, litijum—ključni element u baterijama EV—doživeće ogroman porast potražnje. Ovaj skok u potražnji donosi i prilike i izazove za industriju rudarstva, posebno u pogledu povećanja proizvodnje uz obezbeđivanje održivosti.
Uloga litijuma u energetskoj tranziciji
Litijum je ključan za globalnu tranziciju ka čistoj energiji, naročito za električna vozila. Iako je usvajanje EV trenutno usporeno, dugoročni izglede za potražnju za litijumom ostaju snažni. Kompanije za rudarstvo moraju da pronađu način kako da zadovolje buduću potražnju na održiv način, jer je litijum ograničen resurs.
Litijum se može ekstrahovati iz dva glavna izvora:
Brin depositi: Litijum bogata slana voda se pumpa u bazene za isparavanje. Kako voda isparava, litijum se koncentriše i prerađuje u litijum karbonat ili litijum hidroksid.
Rudarenje tvrdih stena: Litijum se ekstrahuje iz rude koristeći tradicionalne metode rudarstva, prerađuje u koncentrat i rafinuje u materijale pogodnije za baterije. Ova metoda je energetski intenzivnija, ali može brzo doneti litijum visoke grade.
Ogroman porast potražnje
Brian Menell, izvršni direktor TechMet-a, kompanije fokusirane na ulaganja u litijum, ističe ogroman obim buduće potražnje za litijumom. Cilj Tesle da proizvede 20 miliona električnih vozila godišnje do 2030. godine zahtevaće sedam puta veći globalni godišnji obim litijuma nego što je to sada. Menell takođe napominje da će GM, Ford, VW i kineski proizvođači verovatno dodatno povećati potražnju za litijumom.
Ova bez presedana potražnja predstavlja velike prilike za sektor rudarstva, ali takođe donosi i značajnu zabrinutost u vezi sa održivošću.
Izazov održivog rudarstva
Menell naglašava da je rudarstvo inherentno neodrživo, jer podrazumeva vađenje ograničenih resursa i ima ekološke uticaje. Međutim, on veruje da industrija rudarstva može usvojiti bolje upravljačke i ekološki odgovorne prakse kako bi zadovoljila potražnju, a da pritom ne ugrozi ekološki integritet.
Geopolitičke promene u proizvodnji litijuma
Dok Australija prednjači u globalnoj proizvodnji litijuma, druge regije pokušavaju da postanu ključni akteri. U Velikoj Britaniji, British Lithium ekstrahuje litijum iz granita Cornwalla, s ciljem da snabdeva lokalne proizvođače baterija, uključujući novu fabriku baterija Tata Motors-a. Kompanija koristi inovativnu metodu ekstrakcije koja rezultira nižim emisijama ugljen-dioksida i manjom potrošnjom vode u odnosu na tradicionalno rudarenje tvrdih stena i ekstrakciju iz brinskih izvora.
Transparentnost tržišta i mehanizmi cena
Kako potražnja za litijumom raste, tržište pati od nedostatka transparentnosti. Robin Martin sa Londonske berze metala (LME) ističe da se većina litijuma trguje kroz dugoročne ugovore, što dovodi do volatilnih cena. LME radi na uvođenju indeksa zasnovanih cena i standarda održivosti kako bi stabilizovala cene i obezbedila sigurnost snabdevanja za proizvođače automobila i baterija.
Reciklaža: ključni deo lanca snabdevanja litijumom
Reciklaža baterija postaje ključni deo rešenja izazova snabdevanja litijumom. Fabrika Hydrovolt u Norveškoj, zajedničko ulaganje Northvolt-a i Norsk Hydro-a, reciklira korišćene baterije EV i oporavlja do 95% ključnih materijala. Slične inicijative su u toku i u drugim regijama, uključujući Veliku Britaniju, gde Glencore i Britishvolt planiraju izgradnju fabrike za reciklažu baterija koja će oporavljati litijum i druge ključne materijale koristeći 100% obnovljive izvore energije.
Balansiranje vađenja i reciklaže
Industrija litijuma suočava se s izazovom balansiranja vađenja resursa s održivošću. Kako tehnologija reciklaže napreduje, ona će igrati sve važniju ulogu u dopunjavanju primarnih izvora litijuma.
Brian Menell zaključuje: „Litijum je nafta 21. i 22. veka. To je temelj globalne energetske tranzicije, i dominiraće tehnološkim pejzažom narednih vekova.“
Sposobnost industrije da zadovolji potražnju na održiv način biće ključna za uspeh revolucije EV i globalne energetske tranzicije.