Evropska unija suočava se sa značajnim izazovima u postizanju svojih ciljeva za ključne sirovine (CRMs), koje su od vitalnog značaja za tranziciju ka čistoj energiji.
Ovi materijali su ključni za proizvodnju baterija, elektronskih uređaja i infrastrukture za obnovljivu energiju, igrajući centralnu ulogu u strategiji EU za smanjenje oslanjanja na spoljna tržišta i promociju održive, cirkularne ekonomije.
Kako bi se ovi izazovi prevazišli, pokrenut je projekat RAWMINA 2021. godine. Finansiran sa 9 miliona evra iz programa Horizon Europe, ovaj projekat okuplja 19 specijalizovanih partnera iz 10 zemalja, uključujući EU, Veliku Britaniju i Južnu Ameriku. Cilj projekta je razvoj inovativnih i održivih procesa za vađenje ključnih sirovina iz postojećeg rudarskog otpada.
Diego Morillo Martín, koordinator projekta u LEITAT-u—tehnološkom centru koji se fokusira na razvoj i transfer tehnologija—istakao je značaj projekta: „RAWMINA je uspešno demonstrirala izvodljivost kontinuiranog, skalabilnog sistema koji integriše više inovativnih tehnologija za efikasan i održiv oporavak metala iz rudarskog otpada. Ovo postavlja novi standard za rudarsku industriju i naglašava potencijal praksi cirkularne ekonomije.”
Kako se RAWMINA približava svom završetku, biće organizovana konferencija u Barseloni, koju zajednički organizuju LEITAT i Autonomni univerzitet u Barseloni. Ovaj događaj će prikazati šta je postignuto projektom i podstaći diskusije o budućnosti oporavka ključnih sirovina.
Uprkos inovativnim pristupima koje demonstrira RAWMINA, EU se suočava sa značajnim preprekama u ispunjavanju ciljeva iznetih u Zakonu o ključnim sirovinama (CRMA), koji je stupio na snagu u maju 2024. godine. Zakon postavlja ambiciozne ciljeve za domaću proizvodnju ključnih minerala do 2030. godine: 10% godišnjih potreba izvađeno, 25% reciklirano i 40% obrađeno unutar EU.
Međutim, prognoze ukazuju na to da bi ovi ciljevi mogli biti teško ostvarivi, što potencijalno ugrožava ciljeve EU o nultoj emisiji ugljenika i njen cilj da smanji oslanjanje na Kinu, koja trenutno snabdeva 98% uvoza trajnih magneta retkih zemalja u EU.
Johanna Bernsel, portparolka Evropske komisije, priznala je izazove, ali je potvrdila posvećenost EU: „Učinićemo sve što je u našoj moći da podržimo projekte koji su u skladu sa ciljevima CRMA. Inicijative u Evropi će imati koristi od ubrzanog procesa izdavanja dozvola, koordinirane podrške za pristup alatima za smanjenje rizika i povezivanja sa korisnicima nizvodno.“
Odgovor rudarske industrije i budući izgledi
Uvođenje CRMA već je dovelo do povećanih ulaganja u rudarske i preradbene projekte unutar EU. Zemlje članice revidiraju svoje regulatorne okvire kako bi olakšale domaće eksploatacije, dok kompanije istražuju mogućnosti za uspostavljanje prerađivačkih postrojenja. Zakonodavstvo je takođe podstaklo istraživanje alternativnih tehnologija i metoda reciklaže.
Uprkos ovim naporima, put napred ostaje izazovan. Očekuje se da će potražnja za mineralima retkih zemalja u EU porasti šestostruko do 2030. godine i sedmostruko do 2050. godine, naglašavajući hitnu potrebu za razvojem robusnih i održivih lanaca snabdevanja.
Dok EU navigira kroz ove složene izazove, projekti poput RAWMINA pružaju obećavajuća rešenja. Diego Morillo Martín zaključuje: „Podsticanjem dijaloga sa zainteresovanim stranama i javnošću, cilj nam je da izgradimo poverenje i podršku za održive rudarske prakse i podstaknemo saradnju i razvoj tržišta.”
Izvor : miningwatch.news