Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoNorge Mineraler otkrio najveće evropsko nalazište fosfata u Norveškoj

Norge Mineraler otkrio najveće evropsko nalazište fosfata u Norveškoj

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Rudarska kompanija Norge Mineraler otkrila je značajno nalazište magmatskog fosfata u Norveškoj i time se pozicionirala kao ključni dobavljač sirovina neophodnih za energetsku tranziciju Evropske unije. Potvrđeno je da ležište koje se nalazi u Ajgersundu sadrži 3,4 milijarde tona resursa. Ovo uključuje ne samo fosfat, već i vanadijum i titanijum.

Fosfatna stena iz ovog ležišta je posebno vredna zbog svoje visoke čistoće od preko 96%. Uobičajeni sedimentni fosfat je opterećen nečistoćama poput karbonata, silikata i teških metala. Takve nečistoće zahtevaju dodatne i skupe procese prečišćavanja koji su takođe energetski intenzivni. Visoka čistoća Norgeovog magmatskog fosfata omogućava jednostavniji proces ekstrakcije, čime se dobija čistija fosforna kiselina i smanjuje uticaj na životnu sredinu.

Fosforna kiselina, dobijena iz fosfatne stene, ključna je komponenta u različitim industrijama, uključujući poljoprivredu, rudarstvo, vazduhoplovstvo, a posebno u proizvodnji litijum gvožđe fosfatnih (LFP) baterija koje se koriste u električnim vozilima. Visoka čistoća fosforne kiseline iz magmatskog fosfata obezbeđuje optimalne performanse i dugovečnost LFP baterija, što ih čini ključnim za tržište električnih vozila.

Supported by

Štaviše, sedimentne naslage fosfata često proizvode kontaminirane nusproizvode kao što su gips i rafinat, koji predstavljaju značajne izazove za odlaganje i životnu sredinu. Ova pitanja su otežana strogim regulatornim okruženjem EU, što magmatski fosfat čini održivijom opcijom za evropske proizvođače.

Norge Mineraler ima za cilj da odgovori na izazove lanca snabdevanja uspostavljanjem integrisanog lanca vrednosti kritičnih sirovina u Evropi. Pristup kompanije uključuje razvoj jednog od prvih potpuno elektrificiranih rudnika u Evropi, koji koristi obnovljive izvore energije za proizvodnju kritičnih sirovina bez ugljenika. Ova inicijativa je deo saradnje sa ABB-om na istraživanju elektrifikacije, automatizacije i digitalizacije rudarskih i nizvodnih operacija, poboljšavajući održivost i ekonomičnost od samog početka.

Ovaj strateški potez ne samo da je u skladu sa regulatornim zahtevima EU, već se bavi i geopolitičkim izazovima koje predstavlja embargo na ruske materijale, obezbeđujući stabilno i sigurno snabdevanje kritičnim sirovinama za region. Očekuje se da će studija predizvodljivosti za ovaj ambiciozni projekat biti objavljena u trećem kvartalu, označavajući značajan korak ka zadovoljavanju rastuće potražnje za fosforom visoke čistoće i drugim kritičnim materijalima neophodnim za energetsku tranziciju i dalje.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!