Retki zemni metali (REE) su grupa od 17 hemijskih elemenata koji obuhvataju skandijum, itrijum i 15 lantanida, uključujući značajne elemente kao što su neodimijum, disprozijum i terbium. Iako se nazivaju „retki zemni metali „, ovi elementi su relativno obilni u Zemljinoj kori, ali se retko nalaze u koncentrisanim i ekonomski isplativim nalazištima.
REE su veoma cenjene zbog svojih posebnih svojstava:
Permanentni magneti: Esencijalni za motore električnih vozila i generatore vetroturbina.
Elektronika: Ključne komponente u pametnim telefonima, hard diskovima računara i drugim modernim uređajima.
Zelene tehnologije: Ključne za razvoj rešenja za čistu energiju i energetski efikasnih tehnologija zbog svojih izuzetnih magnetnih, električnih i termalnih svojstava.
Otkriće najvećeg nalazišta retkih zemnih metala na evropskom kontinentu od strane Rare Earths Norway (REN) predstavlja razvoj sa dalekosežnim implikacijama:
Smanjenje zavisnosti od Kine
Kina trenutno dominira tržištem retkih zemnih metala, kontrolišući približno 69% globalne proizvodnje i 88% procesa rafinisanja. Ova dominacija stvara strateški rizik za druge nacije, posebno u Evropi i Severnoj Americi, koje se u velikoj meri oslanjaju na kineski izvoz za ove vitalne materijale.
Povećanje evropske resursne nezavisnosti
Evropa se oslanja na spoljne izvore za preko 98% svoje snabdevenosti retkim zemljama. Ovo novo otkriće ima potencijal da poveća resursnu nezavisnost regiona, smanjujući njegovu zavisnost od spoljnih dobavljača i jačajući sigurnost snabdevanja ključnim materijalima neophodnim za niskokarbonsku i digitalnu ekonomiju.
Ekonomske i strateške prednosti
Dodavanje procenjenih 8,8 miliona tona retkih zemalja na globalno tržište moglo bi da pozicionira Norvešku kao značajnog igrača u industriji retkih zemalja, potencijalno zadovoljavajući 10% evropske potražnje do 2030. godine. Ovo bi imalo značajne ekonomske koristi, uključujući otvaranje novih radnih mesta, tehnološki napredak i otpornije lance snabdevanja unutar Evrope.
Ekološki i regulatorni izazovi
Iako obećavajuće, razvijanje rudarskih operacija nosi značajne ekološke izazove. Eksploatacija i prerada retkih zemalja može dovesti do uništenja staništa i zagađenja. Norveška i Evropska unija moraju osigurati da ove operacije budu u skladu sa strogim ekološkim standardima kako bi se smanjili negativni uticaji i osigurala podrška javnosti.
Vreme i uticaj na tržište
Uprkos obećavajućoj prirodi otkrića, proces dovođenja retkih zemalja na tržište će biti dugotrajan. REN predviđa da bi prve rudarske operacije mogle početi do 2030. godine. U međuvremenu, očekuje se da će se globalna potražnja za tehnologijama zasnovanim na retkim zemljama udvostručiti do 2050. godine, vođena tranzicijom na zelenu energiju i rastućim usvajanjem električnih vozila.
Konkurencija i finansijski zahtevi
Razvijanje novih rudarskih projekata na tržištu retkih zemalja je visoko konkurentno i zahteva značajna ulaganja, procenjena na skoro 870 miliona evra za početnu fazu rudarskih operacija.
Komplementarne strategije
Kako bi osigurala održivo i sigurno snabdevanje retkim zemljama, Evropa mora da dopuni rudarske aktivnosti efikasnim strategijama reciklaže i inicijativama za smanjenje materijala. Reciklaža retkih zemalja iz proizvoda koji su na kraju svog životnog veka može obezbediti dodatni izvor, smanjujući zavisnost od novih rudarskih operacija.
Zaključak
Otkriće najvećeg nalazišta retkih zemnih metala u Evropi od strane REN-a predstavlja značajnu prekretnicu sa potencijalom da preoblikuje globalno tržište retkih zemalja. Ovo predstavlja ključni korak ka smanjenju zavisnosti od Kine, jačanju resursne nezavisnosti Evrope i podršci tranziciji ka održivoj, niskokarbonskoj ekonomiji. Realizacija zahteva pažljivo planiranje, značajna ulaganja i pridržavanje ekoloških najboljih praksi.
Ovo otkriće pozicionira Evropu kao važnog igrača u globalnoj industriji retkih zemalja, vodeći ka diversifikovanijim i otpornijim lancima snabdevanja neophodnim za budući tehnološki i ekonomski rast.
Izvor: miningwatch.news