Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoNa Samitu o sirovinama zemlje EU predstavile planove za ulaganje u kritične...

Na Samitu o sirovinama zemlje EU predstavile planove za ulaganje u kritične sirovine

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Predstavnici vodećih zemalja predstavili su na ovogodišnjem Samitu o sirovinama u Briselu svoje planove vezano za kritična sirovine, sa ciljem da privuku investicije i ojačaju lance snabdevanja u sektoru.

Zajedno, ove zemlje nameravaju da ulože oko 2,5 milijarde evra javnog finansiranja, sa ciljem da se ono uveća privatnim investicijama. Očekuje se da će sredstva biti dostupna do leta i prvenstveno će biti usmerena na domaće rudarske operacije, preradu i reciklažu kako bi se osigurali stabilni lanci snabdevanja kritičnim sirovinama.

Ovi investicioni planovi obuhvataju preko 30 kritičnih minerala identifikovanih u Zakonu o kritičnim sirovinama EU, sa posebnim naglaskom na litijum, bakar i retke zemne metale.

Supported by

Nemačka inicijativa uključuje ulaganje od milijardu evra u kritične sirovine, kojim upravlja KfW razvojna banka. Nemačka vlada planira da zadrži manjinski udeo u uloženim projektima i ima za cilj da obezbedi dodatna finansijska sredstva. Štaviše, Nemačka namerava da uspostavi komitet za sirovine koji će nadgledati odobravanje projekata.

Francuska je najavila ulaganje od 500 miliona evra u svoj nacionalni fond za minerale, a Infravia Capital Partners ima zadatak da obezbedi dodatna finansijska sredstva koja će dostići ukupno 2 milijarde evra. Ove investicije će unaprediti ceo lanac vrednosti za kritične sirovine u Francuskoj.

Italija je prošlog decembra predstavila fond „Made in Italy“, izdvajajući milijardu evra za ulaganja u kritične minerale. Alberto Kastronovo iz Ministarstva za preduzeća i Made in Italy izneo je planove za dodatnu milijardu evra privatnih investicija.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija i kritične sirovine: Izazovi i perspektive do 2030. godine

Konkurentnost Evropske unije, ciljevi klimatske neutralnosti i sposobnost održavanja zelenih i digitalnih tranzicija usko su povezani s pristupom kritičnim sirovinama (CRMs). Ovi materijali su od suštinskog značaja za širok spektar tehnologija, a njihovo sigurno, otporno i održivo snabdevanje ključni...

Partnerstvo Rio Tinta i GravitHy-a: Održiva budućnost čelika uz vodonične tehnologije

Sporazum između kompanije Rio Tinto i GravitHy-a o isporuci peleta od gvožđa za GravitHy-jev projekat održive proizvodnje gvožđa u Francuskoj predstavlja značajan korak ka smanjenju ugljeničnog otiska u proizvodnji čelika. Saradnja se fokusira na GravitHy-jeve planove da koristi procese...

Napredak u Wolfsberg litijumskom projektu: Novi planovi i investicije Critical Metals Corp

Kompnija Critical Metals Corp, vodeća kompanija za razvoj rudarskih projekata fokusiranih na kritične metale koji su ključni za elektrifikaciju i tehnologije sledeće generacije, objavila je ažuriranje o napretku svog Wolfsberg litijumskog projekta u Austriji, kao i o razvoju u...
error: Content is protected !!