Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoMangan i druge tehnologije kao alternativa litijumskim baterijama

Mangan i druge tehnologije kao alternativa litijumskim baterijama

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Litijum-jonske baterije su revolucionirale skladištenje energije, posebno u električnim vozilima (EV) i raznoj potrošačkoj elektronici. One napajaju sve, od mobilnih telefona i laptopova do električnih četkica za zube, a njihova uloga u unapređenju usvajanja tehnologija obnovljive energije ne može se dovoljno naglasiti. Prosečna EV baterija sadrži oko 8 kg litijuma, dok za neke, poput onih koje se koriste u Tesla vozilima, potrebno je čaki do 62,6 kg. Međutim, proizvodnja i životni ciklus litijumskih baterija predstavljaju značajne izazove, uključujući visoke troškove, degradaciju životne sredine i etičke probleme vezane za prakse rudarenja litijuma.

Ekološki i društveni uticaji

Ekstrakcija i proizvodnja litijuma su resursno intenzivni procesi koji zahtevaju ogromne količine vode i tehnologije koje u velikoj meri zavise od drugih metala. Ovaj proces ne samo da dovodi do značajnog mineralnog otpada i erozije zemljišta, već i zagađuje izvore vode. Štaviše, rudarenje litijuma je povezano sa neetičkim radnim praksama, uključujući dečiji i prisilni rad, posebno u zemljama bogatim litijumskim rezervama kao što je Demokratska Republika Kongo.

Supported by

Izazovi reciklaže

Reciklaža litijumskih baterija je složen i skup proces, što rezultira značajnim godišnjim otpadom. Ova neefikasnost dodatno pogoršava ekološki uticaj i postavlja pitanja o održivosti oslanjanja isključivo na litijum za buduće energetske potrebe.

Mangan: Obećavajuća alternativa?

Kako potraga za održivijim alternativama litijumu postaje intenzivnija, mangan se pojavljuje kao potencijalni kandidat. Istorijski gledano, kobalt, nikl i litijum su bili primarni metali korišćeni u EV baterijama. Međutim, uloga mangana kao katodnog materijala u baterijskoj tehnologiji privlači pažnju zbog njegovog potencijala da poboljša sigurnost, energetsku gustinu i isplativost.

Prednosti mangana

Cena i dostupnost: Mangan je dostupniji i jeftiniji za rudarenje od litijuma, što ga čini ekonomičnom alternativom. Takođe je manje povezan sa ozbiljnim pitanjima ljudskih prava koja prate rudarenje kobalta i nikla.

Performanse baterije: Prema Martinu Kepmanu, generalnom direktoru kompanije Manganese X Energy Corp, mangan može poboljšati gustinu baterije, kapacitet, ponovnu punjivost, sigurnost i dugovečnost. Ovo pozicionira mangan kao održivog kandidata za prekid dominacije litijum-jonskih baterija.

Usvajanje u industriji

Kompanije poput Tesla i Volkswagen aktivno istražuju baterije sa manganom, a Elon Musk ističe njihov potencijal za pokretanje prelaska na zeleniju tehnologiju. Mangan se obično koristi u kombinaciji sa litijumom u raznim tipovima baterija, kao što su litijum-mangan-oksid (LMO) baterije i litijum-gvožđe-mangan-fosfat (LiFeMnPO4) baterije.

Trenutni tržišni trendovi

Baterije sa nikl-mangan-kobalt-oksidom (NMC), koje uključuju mangan, činile su 60% tržišnog udela u 2022. godini, što odražava rastuću sklonost prema baterijama koje smanjuju oslanjanje na nikl i kobalt.

Izazovi i potreba za istraživanjem

Uprkos svom obećanju, mangan se pretežno koristi uz litijum, a značajna istraživanja i razvoj su potrebni da bi se mangan podigao na primarnu ulogu u tehnologiji EV baterija.

Istraživanje drugih alternativa litijumskim baterijama

Natrijum-jonske baterije

Natrijum-jonske baterije se pojavljuju kao manje toksična alternativa litijumskim baterijama. One su energetski efikasne, brzo se pune i stabilne na ekstremnim temperaturama, što pomaže u sprečavanju pregrevanja. Međutim, skladište manje energije od litijumskih baterija i suočavaju se sa izazovima u pogledu razvoja lanca snabdevanja.

Baterije na bazi cinka

Cink-jonske baterije su još jedna ekološki prihvatljiva alternativa. One su obilne, jeftine za rudarenje i niskog održavanja, što ih čini idealnim za niskonaponske primene. Međutim, njihova srednja energetska gustina ograničava njihovu pogodnost za primene visokih energija poput EV-a.

Potraga za alternativama litijumskih baterija je ključna za budućnost skladištenja energije, posebno u kontekstu rastućih ekoloških i etičkih zabrinutosti. Dok mangan predstavlja obećavajuću opciju sa značajnim prednostima u ceni, dostupnosti i performansama, druge alternative poput natrijum-jonskih i cink-baziranih baterija takođe imaju potencijal za stvaranje održivijeg i etičnijeg energetskog pejzaža. Prelazak na ove alternative zahteva značajna istraživanja i razvoj, ali njihovo usvajanje moglo bi dovesti do zelenije i pravednije budućnosti za skladištenje energije.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Evropska unija na raskršću: Zakon o kritičnim sirovinama i potencijal reciklaže

Kako diskusije u Briselu sve više postaju usmerene na kritične sirovine, fokus često ostaje na geopolici i eksploataciji. Ovi minerali su neophodni za tehnologije poput vetroturbina i električnih automobila—temelja zelene tranzicije. Oslanjanje Evropske unije na strane dobavljače pretvorilo je...

Zelena tranzicija u Evropi usporena zbog niskih cena litijuma: Galp razmatra opcije

Portugalska energetska kompanija Galp ne žuri sa donošenjem konačne investicione odluke (FID) u vezi sa izgradnjom rafinerije litijuma baterijskog kvaliteta u Portugalu, najavio je izvršni direktor Filipe Silva. Galpov zajednički poduhvat sa švedskim proizvođačem baterija Northvolt, nazvan Aurora i osnovan...

Kazahstan kao ključni partner Evrope u obezbeđivanju kritičnih minerala za zelenu tranziciju

Ministar industrije Kazahstana, Kanat Šarlapajev, ističe ključnu razliku: „Vrlo često mešamo dostupnost sa pouzdanošću.“ Ova izjava osvetljava izazove sa kojima se suočavaju globalni lanci snabdevanja, posebno dok Evropa prolazi kroz zelenu tranziciju. Studija iz 2023. godine, koju je sprovela Brookings...
error: Content is protected !!