Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoMangan dobija na značaju kao ključni materijal za EV baterije

Mangan dobija na značaju kao ključni materijal za EV baterije

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Mangan nije prvi metal koji vam pada na pamet kada razmišljate o baterijama za električna vozila, ali sirovina je veoma tražena među proizvođačima automobila. Automobilski gigant Stellantis je nedavno potpisao ugovor sa australijskom rudarskom kompanijom Element 25. Kao deo petogodišnjeg sporazuma,oni će Stellantisu isporučiti mangan sulfat monohidrat visoke čistoće za baterije. Isporuke će početi 2026. godine, uključujući ukupnu zapreminu od 45 kilotona, sa opcijama za produženje roka isporuke i obima.

Dogovor je još jedan primer kako proizvođači automobila ulažu napore da obezbede dugoročne zalihe kritičnih sirovina potrebnih za pravljenje električnih vozila. Na kraju krajeva, očekuje se da će globalna potražnja za električnim vozilima porasti ove decenije, jer se proizvođači, posebno u Evropi, pripremaju za masovno usvajanje.

Mangan “obećava”

Supported by

Dok su kobalt i litijum među metalima koji se obično povezuju sa EV baterijama, mangan se pojavljuje kao sve važniji materijal za budućnost EV industrije.

Neki idu toliko daleko da ga opisuju kao „mineral decenije“ jer se može nabaviti etičkije u poređenju sa drugim metalima. Takođe je jeftiniji za nabavku od materijala poput kobalta.

Mangan je stabilizujuća komponenta u katodama litijum-jonskih baterija nikl-mangan-kobalta koje se koriste u električnim vozilima. Materijal povećava gustinu energije i time poboljšava domet vožnje. Istovremeno, smanjuje zapaljivost EV baterija.

Mineral je 12. najzastupljeniji element, poreklom prvenstveno iz Južne Afrike, Kine, Australije, Brazila, Indije i Gabona. Obično se koristi u industriji čelika, a kompanija za materijale i reciklažu Umicore kaže da se oko 90% mangana koristi za proizvodnju gvožđa i nerđajućeg čelika.

Umicore vidi tehnologije baterija bogatih manganom kao veoma obećavajuće. Član upravnog odbora, Ralf Kiessling, koji je odgovoran za materijale za punjive baterije u kompaniji, govorio je o tehnologiji u nastajanju. Dodao je da su tehnologije bogate manganom zaista postale privlačne, jer kompanija sada sarađuje sa OEM proizvođačima i proizvođačima ćelija.

Alternativne baterije

Prema BloombergNEF-u, očekuje se da će potražnja za manganom porasti devet puta do 2030. godine. Proizvođači se interesuju za mangan jer je pristupačniji i mogao bi da pomogne u smanjenju troškova proizvodnje baterija.

Na prošlogodišnjem događaju, izvršni direktor Tesle Elon Musk istakao je potencijal baterija zasnovanih na manganu. Folksvagen je takođe nagovestio činjenicu da bi mangan mogao da igra značajniju ulogu u budućim baterijama.

Manganese Ks Energi Corp sa sedištem u Kanadi veruje da bi metal mogao da poremeti tržište litijum-jonskih baterija kao održivu alternativu. U toku je nekoliko projekata koji istražuju potencijal za razvoj baterija na bazi mangana čija je prednost veća gustina energije.

Prelazak na katode sa visokim sadržajem mangana mogao bi pomoći proizvođačima vozila da ispune ciljeve proizvodnje električnih vozila u narednim godinama. Čini se da je maksimalno iskorištavanje mangana kao materijala za EV baterije na dnevnom redu mnogih proizvođača automobila ovih dana.

Izvor :Autovista24

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Kako su se interesi velikih sila ukrstili nad Jadrom

Pitanje zaštite životne sredine, u slučaju otvaranja rudnika litijuma i fabrike za njegovu preradu u dolini Jadra, zanima samo Srbiju, odnosno njene građane. Sve ostale, koji se na ovaj ili onaj način pominju u vezi sa ovim projektom, zanimaju...

Strickland Metals identifikovao značajnu anomaliju blizu površine Obradov Potok u Srbiji

Strickland Metals je identifikovao anomaliju blizu površine Obradov Potok unutar svog projekta Rogozna za zlato i bazne metale u Srbiji, što ukazuje na potencijalno značajno mineralno nalazište. Ključni nalazi: Preliminarni rezultati IP istraživanja: Inducirano polarizacijsko (IP) istraživanje otkrilo je snažnu...

Postizanje ciljeva CRMA: Fraunhofer studija ističe potrebu za investicijama, inovacijama i međunarodnom saradnjom

Nedavno usvojeni Zakon o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije ima za cilj da ojača sigurnost snabdevanja sirovinama do 2030. godine. Ova legislativa nalaže da EU mora domaće eksploatisati 10% svojih potreba za strateškim sirovinama, procesuirati 40% unutar EU i...
error: Content is protected !!