Savannah Resources želi da eksploatiše litijum iz bogatog regiona Portugalije, vođena rastućom potražnjom za litijumom u električnim vozilima i skladištenju obnovljive energije. Uprkos žestokom protivljenju seljana koje traje više od decenije, portugalska vlada podržava rudarske operacije.
Na Filmskom festivalu u Kanu premijerno je prikazan film „Savannah i planina“ reditelja Paula Carneira, koji prikazuje borbu zajednice protiv predloženih rudnika litijuma. Narativ meša stvarnost sa fikcijom, prikazujući zajednicu ujedinjenu protiv strane rudarske kompanije u nečemu što deluje kao obračun na Divljem zapadu.
Evropski lideri zamišljaju transformaciju ovog zaboravljenog poljoprivrednog regiona u najveći centar za rudarstvo litijuma u Evropi, suočeni sa upornim otporom lokalnog stanovništva. Savannah Resources se suočila sa birokratskim preprekama i političkim preokretima od 2018. godine u svojoj težnji da otvori rudnik, dodatno pogoršano skandalom sa korupcijom.
Film naglašava duboke ekološke i kulturne uticaje predloženog rudarskog projekta. Stanovnici Covas do Barroso organizovali su se neumorno da blokiraju projekat, očekujući uspostavljanje najvećeg otvorenog rudnika litijuma u Evropi. Napetosti su opipljive među seljanima, s nekima koji prodaju svoja zemljišta Savannah Resources u nadi za ekonomske koristi, dok drugi žestoko protive projektu.
Uprkos finansijskim izazovima od strane Državnog instituta za kinematografiju, film je dobio podršku od opštine Boticas i Urugvajske filmske i audiovizuelne agencije.
Kako Evropa i SAD intenziviraju napore da osiguraju domaće izvore litijuma kako bi postigli ciljeve čiste energije, projekat Savannah u Covas do Barroso stoji na raskrsnici ekonomske prilike i ekološke odgovornosti, duboko deleći lokalnu zajednicu.
Izvor: miningwatch.news